Mniej pośredników w handlu, czyli więcej zostaje dla rolnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2017,15:10 Aktualizacja: 10-04-2017,15:16
A A A

W województwie kujawsko-pomorskim powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców. W puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest około 14 mln zł na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk.

- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów - mówi marszałek Piotr Całbecki.

targowiska, budowa targowisk, obszary wiejskie, prow 2014-2020, dolny śląsk, mazowsze

Przybędzie nowoczesnych targowisk. Samorządy czekają na wnioski

Do 1 miliona złotych mogą dostać gminy i powiaty w ramach ogłaszanych przez samorządy województw naborów wniosków o unijne dofinansowanie na "Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji...

W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach Kujawsko-Pomorskiego (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie.

W nowym unijnym rozdaniu targowiska mogą powstać także w większych miastach - do 200 tysięcy mieszkańców.

Powinny być utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska mają zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska będą też oznaczone nazwą "Mój Rynek".

Dotacje na targowiska i ujęcia wody dla Podlasia

Dotacje z UE na budowę targowisk i inwestycje w poprawę jakości wody będą mogły w 2017 r. dostać podlaskie samorządy w ramach konkursów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pieniądze w tym programie w regionie się kończą....
Limit środków dla woj. kujawsko-pomorskiego na tego rodzaju działania to 3,3 mln euro. Maksymalna wartość wsparcia wyniesie 1 milion złotych i może pokryć 63,63 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Nabór wniosków o wsparcie odbędzie się między 18 kwietnia a 25 maja - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

To kolejny nabór wniosków o wsparcie, który urząd marszałkowski uruchomił w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wcześniej rozdysponowano już środki na budowę lub modernizację blisko 200 kilometrów dróg lokalnych. W trakcie oceny są też wnioski o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu