Minister zapewnia: pieniądze z opłaty cukrowej trafią do NFZ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Olga Zakolska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2020,14:40 Aktualizacja: 20-02-2020,14:47
A A A

Pieniądze z opłaty cukrowej trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia i będą przeznaczone na skutki chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, a także na onkologię - zapewnił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Sejm w minionym tygodniu uchwalił ustawę wprowadzającą opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml - tzw. małpek oraz od słodzonych napojów.

W radiowej Trójce minister Szumowski zapewnił, że wszystkie pieniądze z opłaty cukrowej trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia i będą przeznaczone na skutki chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, a także na onkologię.

polska izba mleka, ustawa cukrowa, produkty mleczne, jogurty

Produkty mleczne też z opłatą cukrową? Izba pyta ministra

Polska Izba Mleka (PIM) skierowała pisma do ministra zdrowia oraz przewodniczących sejmowych komisji zdrowia i rolnictwa. Wnosi w nich o wyłączenie z zapisów tzw. ustawy cukrowej mleka i produktów mlecznych. Przyjęty przez rząd 4...

Ok. 100 milionów będzie przeznaczone na sport, jako na działanie profilaktyczne.

- Ze wszystkich tych pieniędzy NFZ będzie musiał zdać raport, na co je przeznaczył - zapewnił minister.

Szumowski podkreślił, że te środki nie mają nic wspólnego z budżetem. - To nie trafia do budżetu państwa. Przypomnę, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest poza budżetem - dodał.

- To jest pierwsza danina po tzw. podatku Religi, która zwiększa budżet NFZ ze źródeł innych niż budżet państwa czy składki zdrowotne - powiedział.

"Podatek Religi" to opłata ryczałtowa na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych w wysokości 12 proc. składek pochodzących z ubezpieczenia OC. Obowiązywała ona od października 2007 r. do końca grudnia 2008 r.

podatek cukrowy, KZPBC, KUPS, produkcja napojów, uprawa buraka cukrowego

Coraz więcej przeciwników podatku od cukru. Płyną listy do ministrów

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) i Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) są przeciwni propozycji wprowadzenia dodatkowej opłaty cukrowej. "Związek, podobnie jak pozostałe organizacje rolnicze i...
Zgodnie z ustawą wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych ma część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Dochody z opłaty od napojów słodzonych mają wpływać do NFZ i muszą być przeznaczone na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związanej z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia świadczeniobiorców z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.

117 mln zł z opłaty rocznie będzie trafiać na rzecz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, czyli na finansowanie zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży w ramach profilaktyki pierwotnej. W pierwszym roku działania ustawy, która ma wejść w życie w kwietniu, kwota będzie proporcjonalnie mniejsza.

spożycie cukru, cukier ukryty, Maria Libura, ministerstwo zdrowia

Spożywamy coraz więcej cukru. Ukryty jest wszędzie

Spożywamy ponad 6 kg cukru więcej niż dekadę temu. Jak wskazuje raport Ministerstwa Zdrowia, za wzrost odpowiada cukier "ukryty" w różnego produktach  - na przykład w jogurtach. - Polacy są coraz bardziej świadomi, że cukier...

Ustawa wprowadza też opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tzw. małpek. Opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc.

Pieniądze z opłaty trafią w 50 proc. do gmin, a w 50 proc. do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu (opłata dotyczy alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

30.11 – 13.01.2021 można złożyć wniosek na rozwój usług rolniczych <-- zobacz więcej

30.11 – 28.01.2021 wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy <-- zobacz więcej

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę