Miliony z KPO na modernizacje i infrastrukturę w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2024,10:40 Aktualizacja: 19-01-2024,10:46
A A A

Modernizacje w rolnictwie to jeden z obszarów inwestycyjnych, na które ruszyły 18 stycznia wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ogółem do beneficjentów trafi ponad 332 mln zł.

Pieniądze pochodzą z zaliczki - 5 mld euro - jaka trafiła do Polski pod koniec grudnia z programu REPowerEU, który jest częścią KPO.

„Część dotacyjna zaliczki, ponad 550 mln euro (ok. 2,5 mld zł) jest wykorzystywana na bieżące finansowanie inwestycji przez Polski Fundusz Rozwoju. Dotychczas wypłacono ponad 53 mln zł” – podaje w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

18 stycznia PFR miał wypłacić ponad 322 mln zł na wsparcie kolejnych projektów.

„Pieniądze z KPO i  funduszy strukturalnych są ogromne, przełożą się na każdy obszar naszego życia. Kluczowa jest dobra ich inwestycja” – podkreśla cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

arimr, nabór, wnioski, wsparcie, żywność, marketing

80 mln zł na działania promocyjne dla producentów żywności. Nabór wniosków od 19 stycznia

80 mln zł wynosi pula środków na działania promocyjno-marketingowe dla producentów żywności. Wnioski o wsparcie można będzie składać od 19 stycznia do 18 marca br. - poinformowała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji...

Jak zaznaczyła, środki z zaliczki REPowerEU trafią m.in. do rolników.

„Na modernizację i na infrastrukturę w rolnictwie mamy już 40 tys. podpisanych umów” - poinformowała minister Pełczyńska-Nałęcz.

Przekazane 18 stycznia br. środki z zaliczki REPowerEU zostaną przeznaczone na inwestycje w kilku obszarach:

- zwiększenie dostępności do miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech – dofinansowanie kosztów budowy lub remontu budynków, w których realizowana będzie opieka, np. modernizacja żłobków – ok. 1 mln zł;

- miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – 2,8 mln zł;

- dla rolników i rybaków oraz MŚP z sektora rolno-spożywczego na projekty dot. wyposażenia i modernizacji infrastruktury (obiekty produkcyjne, magazyny, maszyny, pojazdy nisko- i zeroemisyjne, systemy informatyczne wspierające procesy produkcyjne itp.) oraz centra dystrybucyjno-magazynowe, rynki hurtowe – 20,3 mln zł;

- termomodernizacja budynków mieszkalnych – 1,8 mln zł;

- zwiększenie efektywności energetycznej budynków jedno- i wielorodzinnych i upowszechnianie niskoemisyjnych źródeł energii – refundacja w ramach programu „Czyste powietrze” – 200 mln zł;

- wyrównanie poziomu wyposażenia szkół podstawowych i ponadpodstawowych w przenośny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem – vouchery dla nauczycieli na zakup laptopów – 96,2 mln zł.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu