Miliony na inwestycje związane m.in. z pozyskiwaniem deszczówki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2020,15:15 Aktualizacja: 03-05-2020,15:44
A A A

W czerwcu rusza kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest na to 60 milionów złotych.

Jak czytamy, z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) samorządy będą mogły uzyskać wsparcie na inwestycje z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich, projekty związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wody opadowej czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej.

eksport pszenicy, handel ziarnem, susza rolnicza, eksport zbóż

Mimo suszy zboże płynie za granicę

Polska eksportuje rekordowe ilości pszenicy. Z danych m.in. ministerstwa rolnictwa wynika, że w styczniu wysłaliśmy za granicę 311 tys. ton ziarna. To sześć razy więcej niż przed rokiem. "Polska pszenica wypływa za granicę z powodu wysokich...

"Projekty mają dwa główne zadania: zwiększyć odporności polskich miast na zjawiska takie, jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy gdy brakuje opadów" - mówi cytowana w informacji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dodaje, że obecnie realizowane są 44 projekty, które mają przeciwdziałać zmianom klimatu na łączną kwotę dofinansowania unijnego ponad 1 miliard złotych.

Zatrzymywanie wody z opadów - jak zaznacza MFiPR - jest skuteczną metodą przeciwdziałania suszy na terenach leżących poza dolinami rzek, czyli na obszarze ponad 90 proc. powierzchni kraju.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement