Małe gospodarstwa będą mogły ubiegać się o wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2018,18:25 Aktualizacja: 20-06-2018,8:39
A A A

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił termin rozpoczęcia i warunki ubiegania się o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Wnioski można składać od 18 czerwca do 17 lipca.

Wsparcie finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas przeprowadzono dwa nabory wniosków o taką pomoc, w tym jeden dla rolników z terenów objętych afrykańskim pomorem świń.

dopłaty bezpośrednie, arimr, ewniosek plus, termin składania wniosków o dopłaty

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przedłużony. Ostatecznie!

Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek rozporządzenie upoważniające kraje UE do przedłużenia w tym roku terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca - poinformował resort rolnictwa. Krajowe rozporządzenie...

ARiMR podała, że aby umożliwić większej liczbie rolników skorzystanie z premii na "Restrukturyzację małych gospodarstw", w tegorocznym naborze złagodzono niektóre kryteria przyznawania wsparcia w porównaniu z poprzednimi naborami - chodzi o skrócenie okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Teraz wystarczy, by rolnik był ubezpieczony w pełnym zakresie, nieprzerwanie, przez co najmniej dwa miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy, oraz "by w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej".

Agencja dodała, że bez zmian pozostały inne kryteria ubiegania się pomoc, np. wymagana powierzchnia gospodarstwa (minimalna wielkość to 1 ha). Rolnik zobowiązany jest również do przygotowania biznesplanu i jego zrealizowania.

Wsparcie na "Restrukturyzacje małych gospodarstw" ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł wypłacanej w dwóch etapach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy gospodarz otrzymuje 80 proc. premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 80 proc. kwoty pomocy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt