KRIR: trzeba walczyć o wyższy limit de minimis

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2022,9:15 Aktualizacja: 10-04-2022,19:09
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekonuje, że w obecnej sytuacji należy czynić starania o zwiększenie limitu pomocy de minimis na poziomie kraju i dla poszczególnych gospodarstw.

Wystąpienie KRIR do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o podjęcie dalszych starań o możliwość pomocy rolnikom w związku z ogromnym wzrostem cen nawozów ma oczywiście związek z odmowną decyzją Komisji Europejskiej odnośnie notyfikowania dopłat do nawozów (o co starała się Polska w ramach tzw. pomocy covidowej).

dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk, Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska, wojna w Ukrainie

Bruksela nie zgodziła się na dopłaty do nawozów

Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku Polski o zgodę na dopłaty do nawozów, wskazując, że takie wsparcie powinno być w ramach pomocy de minimis - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Bruksela mówi, że czeka na...

"Konieczne jest ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc dla rolników, ponieważ obecna sytuacja na rynku nawozów nie może być uważana za normalne warunki rynkowe i pomoc ze strony państwa należy się rolnikom. Już od sierpnia 2021 r. ceny nawozów azotowych zaczęły drastycznie rosnąć i pojawiły się problemy z zaopatrzeniem, często u dystrybutorów nie można było kupić nawozów, nawet po wysokich cenach" -  wskazuje KRIR.

Według rolniczego samorządu, w związku z przedłużającymi się negocjacjami z KE, należy wdrożyć tymczasowe rozwiązanie, aby zakłady produkujące nawozy dla rolnictwa sprzedawały gospodarzom produkty z opóźnionym terminem płatności, określonym na okres po żniwach lub w terminie wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, kiedy rolnicy otrzymają środki i będą wypłacalni.

Zabezpieczeniem dla takich transakcji mogłaby być umowa na zakup zboża, rzepaku, kukurydzy z Elewarr Sp. z o.o. lub wniosek złożony do ARiMR o dopłaty.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt