KRIR chce kredytów dla rolników z zabezpieczeniem na dopłatach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-04-2021,8:00 Aktualizacja: 17-04-2021,20:47
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się wdrożenia przepisów umożliwiających uzyskanie kredytów preferencyjnych przez producentów rolnych, np. z zabezpieczeniem na przyznanych płatnościach bezpośrednich.

W wystąpieniu do ministra rolnictwa rolniczy samorząd wskazuje na rozwiązanie stosowane od lutego 2016 r. Wówczas została uruchomiona linia kredytowa dla gospodarzy, którzy oczekiwali na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 r.

Krajowy Plan Odbudowy, Waldemar Buda, wsparcie dla rolnictwa, rozwój obszarów wuejskich

Wieś i obszary wiejskie dostaną więcej pieniędzy z KPO

Po konsultacjach publicznych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy, środki dla rolnictwa i obszarów wiejskich zostały zwiększone. Będą przeznaczone na skracanie łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym - poinformował Waldemar...

Można było ubiegać się o nieoprocentowany kredyt na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji, jak np. zakup nawozów, środków ochrony roślin lub paliwa.

"Obecna sytuacja rolników jest trudniejsza niż w 2016 roku, gdyż spadła sprzedaż produktów rolnych z powodu zamknięcia stołówek szkolnych, barów, restauracji, bazarów i innych miejsc. Sprzedaż najczęściej kupowanej żywności prowadzona jest obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie warzywa i owoce w większości pochodzą z importu" - przekonuje KRIR.

W jej ocenie już teraz wielu gospodarzom grozi brak płynności finansowej. A jednocześnie okres wiosenny oznacza dla nich wzmożone wydatki związane choćby z pozyskaniem środków do produkcji.

"Jednym z rozwiązań, które zminimalizowałoby w pewnym stopniu kłopoty rolników, mogłaby być możliwość pozyskania środków finansowych przeznaczonych na zakup materiału siewnego oraz środków ochrony roślin niezbędnych do zapewnienia ciągłości produkcji. Zabezpieczeniem kredytu mogłyby być dopłaty bezpośrednie, które są najczęściej najbardziej pewnym i stabilnym dochodem rolników" - wskazuje samorząd rolniczy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021