Grupy i organizacje producentów mogą dostać nawet 100 tysięcy euro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2021,13:00 Aktualizacja: 15-04-2021,13:04
A A A

ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania "tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Maksymalnie grupa może uzyskać wsparcie do 100 tys. euro rocznie.

Program skierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 18 sierpnia 2020 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

Krajowy Plan Odbudowy, Waldemar Buda, wsparcie dla rolnictwa, rozwój obszarów wuejskich

Wieś i obszary wiejskie dostaną więcej pieniędzy z KPO

Po konsultacjach publicznych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy, środki dla rolnictwa i obszarów wiejskich zostały zwiększone. Będą przeznaczone na skracanie łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym - poinformował Waldemar...

O dofinansowanie do 31 maja mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Wsparcia nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

"Ubiegający się o wsparcie muszą w pierwszej kolejności uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym - Rejestrze Przedsiębiorców. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Od tej daty beneficjent ma obowiązek realizacji zatwierdzonego planu biznesowego. Dopiero wówczas grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej" - informuje Agencja.

PROW 2021-2022, nowa perspektywa finansowa UE, budżet rolny, wsparcie dla rolnictwa

Miliardy euro na realizację PROW w latach 2021-2022

W związku z przesunięciem terminu wdrożenia nowej perspektywy finansowej UE i budżetu rolnego o 2 lata, Polska otrzymała 4,5 mld euro na realizację PROW w latach 2021-2022 - wynika z opublikowanego projektu uchwały rządu. Chodzi o projekt uchwały...

Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych 5 lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów.

Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku 10 proc. przychodów netto, w drugim 9 proc., w trzecim 8 proc. w czwartym 7 proc., a w piątym 6 proc. Maksymalny limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku 5-letniego okresu.

Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do dyrektora oddział regionalnego ARiMR - elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć osobiście, bądź przez upoważnioną osobę np. za pośrednictwem wrzutni.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt