Gminy i powiaty mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2017,10:05 Aktualizacja: 20-06-2017,10:23
A A A

Od 19 czerwca można ubiegać się o środki finansowe w ramach XXI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego. Preferencyjne pożyczki mogą zostać przeznaczone na lokalne inwestycje. Nabór wniosków prowadzony przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej potrwa do 12 lipca.

Samorządowy Program Pożyczkowy, realizowany przez Fundację EFRWP od 2011 roku, jest adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).

wieś, świętokrzyskie, Odnowa Wsi Świętokrzyskiej, pieniądze na inwestycje

Są pieniądze na remonty obiektów społecznych w gminach

Samorząd woj. świętokrzyskiego przeznaczył milion zł na wsparcie remontów czy doposażenia obiektów społecznych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich w ramach programu Odnowa Wsi Świętokrzyskiej. - Obradujący w piątek zarząd...

Udzielane pożyczki są nisko oprocentowane (2,5 proc.), nie mają prowizji i marży, a ponadto można je zaciągać bez konieczności stosowania procedury przetargowej. Wnioski można składać za pośrednictwem strony http://efrwp.pl/samorzady/samorzadowy-program-pozyczkowy
 
Maksymalna wysokość wsparcia wynosi 1 mln zł. Pomoc udzielana jest na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny czas karencji w spłacie kapitału. Przy realizacji inwestycji nie jest wymagany wkład własny. Limit tegorocznych środków wynosi 12 milionów złotych.

- Pożyczki udzielane w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego mogą być wykorzystane przez gminy jako wkład własny lub pomostowe finansowanie inwestycji do czasu uzyskania dofinansowania ze środków unijnych lub krajowych. Pierwszy tegoroczny nabór wniosków, który przeprowadziliśmy w marcu i kwietniu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - liczba zgłoszeń była znacznie wyższa niż w ubiegłych latach. Widać, że na dobre ruszyły inwestycje realizowane przez samorządy w ramach programów operacyjnych - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu fundacji.

Środki finansowe pozyskane w ramach programu SPP mogą zostać przeznaczone na budowę i modernizację placówek oświatowych, sieci oraz stacji wodociągowych, zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych i powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii.

O pożyczki mogą ubiegać się gminy wiejskie i miejsko-wiejskie oraz powiaty ziemskie. Do tej pory w ramach SPP, Fundacja EFRWP udzieliła ponad 200 pożyczek na kwotę ok. 130 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej