Finansowe gwarancje dla sektora rolnego. Powstał specjalny fundusz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: ARiMR (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2020,14:55 Aktualizacja: 19-11-2020,15:07
A A A

W Banku Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych, który ma wspierać gospodarstwa i przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego w dostępie do finansowania przez udzielanie gwarancji oraz dofinansowania w formie dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych objętych gwarancjami.

Gwarancja z FGR może zostać udzielona w ramach dwóch poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020:

zaliczki dopłat bezpośrednich, dopłaty, pieniadze, arimr, pieniądze dla rolników

Zaliczki dopłat bezpośrednich na kontach rolników. Najnowsze dane

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 16 listopada br. wypłaciła 10 mld zł w formie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - poinformowało...

  • "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" dla operacji typu "Modernizacja gospodarstw rolnych"
  • "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" dla typu operacji "Przetwórstwo i marketing produktów rolnych"

Gwarancja może zabezpieczyć do 80 proc. kwoty niespłaconego kapitału kredytu inwestycyjnego lub obrotowego udzielonego przez bank kredytujący przedsiębiorcom MŚP działającym w sektorze rolnym.

Fundusz został zasilony kwotą 291,8 mln zł, z tego 84,3 mln zł jest przeznaczone na dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych. W przypadku dużego zainteresowania programem, nie jest wykluczony wzrost alokacji i zwiększenie skali działania funduszu.

Fundusz Gwarancji Rolnych jest to pierwszy na rynku fundusz gwarancyjny BGK dostępny dla całego sektora rolnego - przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego i po raz pierwszy dla rolników.

Powstrzymuje skutki braku odpowiednich (z punktu widzenia banków) zabezpieczeń, m.in. w związku z ograniczeniami w zakresie egzekucji z majątku rolnika.

Gwarancja FGR jest dostępna w bankach kredytujących, które posiadają podpisaną umowę z BGK.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY