Dzięki PROW powstaną nowe targowiska i wodociągi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2018,9:30 Aktualizacja: 14-06-2018,11:45
A A A

Środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego trafią na budowę kolejnych targowisk oraz realizację inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

W środę, 13 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie umów na realizację tego typu projektów w gminach Papowo Biskupie, Pruszcz, Janowiec Wielkopolski oraz Izbica Kujawska.

- Kolejne trzy gminy w regionie otrzymają targowiska na miarę XXI wieku, na których wytwórcy będą mogli sprzedawać swoje wyroby, przede wszystkim produkty rolne - mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

kobiety w rolnictwie, prow, pieniądze z prow, arimr, krir, Maria Fajger

Kobiety odnajdują się w rolnictwie. Sięgają po pieniądze z PROW

Gospodarstwa rolne w Polsce nadal najczęściej prowadzą mężczyźni, ale i kobiety odnajdują się dobrze w tej roli. Tak przynajmniej wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najnowsze informacje w tej sprawie przedstawiła...

- Dodatkowe środki na te zadania oraz inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej udało się wyasygnować dzięki korzystnemu kursowi euro - dodaje Kurzawa.

- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów - zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

Wsparcie z PROW umożliwi budowę dwóch nowych targowisk w Papowie Biskupim (powiat chełmiński) i Mroczy (powiat nakielski) oraz przebudowę istniejącego targowiska w Grudziądzu.

"Suma wsparcia to 1,6 miliona złotych. Umowę na dofinansowanie zadania podpisali w Toruniu przedstawiciele gminy Papowo Biskupie, kolejne dwie umowy zostaną zawarte w najbliższych dniach" - informuje biuro prasowe UMWKP.

pomorze zachodnie, prow, obszary wiejskie, przedsiębiorczość na wsi, Pozarolnicza działalność w gospodarstwie

Na wsi rozwija się biznes. Za pieniądze z PROW

Szkoła języków obcych, doradztwo biznesowe i psychologiczne oraz usługi w zakresie sprzątania - takie typy działalności gospodarczej to już teraźniejszość na polskiej wsi i w małych miastach. Inicjatywy są wspierane z unijnych pieniędzy....
To efekt drugiego już naboru wniosków o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji w aktualnym rozdaniu unijnych środków. W 2017 roku zarząd województwa przyznał dofinansowanie na budowę 15 targowisk, a w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej dzięki środkom z PROW w Kujawsko-Pomorskiem powstało 14 nowoczesnych targowisk.

Targowiska, które powstaną w ramach realizacji projektów będą utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska będą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska będą też oznaczone nazwą "Mój Rynek".

Środki z PROW umożliwią też realizację kolejnych projektów z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej. W ubiegłym roku samorząd województwa podpisał już umowy na realizację 88 tego rodzaju inwestycji na łączną kwotę 68 milionów złotych.

woda, ceny wody, NIK, kanalizacja, raport NIK

Problemy z wodą na wsi. Ceny wzrosły o ponad 60 procent

Są niedoinwestowane a przez to nie zaspokajają potrzeb wielu mieszkańców obszarów wiejskich. Przedsiębiorstwa wodociągowe - bo nich mowa - borykają się z wieloma problemami przez co w przyszłości mogą nie zapewnić ciągłych dostaw wody...

Oszczędności poprzetargowe podczas realizacji tych zadań umożliwiły wygospodarowanie środków na kolejne inwestycje.

Wsparcie otrzymają Spółka Komunalna "Błysk", która przebuduje przepompownię w stacji uzdatniania wody w Topolnie oraz rozbuduje sieć wodociągową w Serocku w gminie Pruszcz (powiat świecki), gmina Janowiec Wielkopolski (powiat żniński),która rozbuduje i zmodernizuje stację uzdatniania wody w Tonowie oraz gmina Izbica Kujawska (powiat włocławski), która przebuduje stację uzdatniania wody w Wietrzychowicach. Suma wsparcia na te operacje to blisko 2 miliony złotych.

"W ramach PROW podpisaliśmy też dotychczas 137 umów o dofinansowanie budowy i modernizacji dróg lokalnych o wartości 63,4 miliona złotych" - podkreślają urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu