Dopłaty dla rolników zżera je inflacja. LIR ma propozycje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2022,10:00 Aktualizacja: 26-09-2022,10:01
A A A

Dopłaty rolnicze miały być w założeniu wyrównaniem dochodów rolników, a stają się coraz mniej znaczącą częścią budżetów gospodarstw. Trzeba je urealnić - przekonuje Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rolniczy samorząd zwraca uwagę, że w ramach walki z inflacją rząd stara się poprawiać sytuację finansową różnych grup społecznych poprzez działania osłonowe. A grupą społeczno-zawodową, która powinna być objęta szczególną ochroną, są rolnicy.

płatności bezpośrednie, wsparcie sla rolnictwa, Kzysztof Ciecóira, opłacalność produkcj irolnej

Najniższa i najwyższa płatność bezpośrednia. 42 zł kontra 7 mln zł

Ministerstwo rolnictwa dokonało oceny, jak dopłaty bezpośrednie wpływają na opłacalność produkcji małych, średnich i dużych gospodarstw rolnych. Resort w odpowiedzi na pytania zawarte w interpelacji poselskiej podał po trzy najniższe i najwyższe...

"Wysoka inflacja sprawia, że dopłaty rolnicze, które w założeniu miały być uzupełnieniem i wyrównaniem dochodów rolniczych, zajmują coraz mniej istotną pozycję w budżecie poszczególnych gospodarstw. Jeżeli sytuacja nie zmieni się, to będziemy mieć do czynienia ze stopniowym ubożeniem rolników, a to doprowadzi do spadku produkcji i możliwości inwestowania, co w konsekwencji może skutkować wzrostem cen artykułów żywnościowych" - czytamy w stanowisku LIR.

Dalej Izba wnosi o rozważenie przez rząd możliwość rewaloryzacji dopłat rolniczych. Oczywiście wszelkie działania muszą być zaakceptowane przez Komisję Europejską, a to wymaga czasu i wielu zabiegów dyplomatycznych.

Dlatego LIR proponuje, aby na początek ewentualną rewaloryzacją objąć przynajmniej część dopłat, która pochodzi z budżetu państwa.
 

Poleć
Udostępnij