Dopłaty bezpośrednie. Zaliczki trafiły już na konta ćwierć miliona rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-10-2015,10:10 Aktualizacja: 22-10-2015,10:56
A A A

Ponad 250.000 rolników otrzymało już zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich na kwotę blisko 0,5 mld zł. W kolejnym tygodniu do gospodarzy trafi 400 mln zł.

ARiMR wypłaca zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich po raz pierwszy od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. - To wielka operacja techniczna - zaznaczył szef agencji. Wypłata rozpoczęła się 16 października wraz z wypłatą dopłat z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (tzw. ONW) i dopłat rolno-środowiskowych.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, wypłata zaliczek, pomoc suszowa

Na konta rolników wpłynie przez tydzień miliard złotych

Marek Sawicki poinformował, że w najbliższym tygodniu na konta rolników w związku z trudną sytuacją finansową, niskimi cenami i klęską suszy, trafi ponad 1 mld zł. To pierwsza część pomocy suszowej. - W najbliższym tygodniu, w związku z...

Od ubiegłego tygodnia wypłacana jest także tzw. pomoc suszowa oraz pomoc dla producentów czarnej porzeczki. - Patrząc na skalę wypłat i historię agencji, jako instytucji płatniczej realizującej dopłaty obszarowe, to w tym roku będzie najwyższa kwota, jaka planujemy wypłacić jeszcze w grudniu. Zakładamy, że będzie to ok. 4 mld zł, zwykle zaś do tego czasu  wypłacane były płatności na poziomie 2,3 mld zł - powiedział Gross.

Planowana jest wypłata dla ok. 1,1 mln rolników, a kwota zaliczki to ok. 2,8-2,9 mld zł. Ich wypłata potrwa do 30 listopada - poinformowała z kolei Jolanta Dobiesz, zastępca dyrektora departamentu płatności bezpośrednich ARiMR.

Wyjaśniła, że zaliczki dostaną tylko ci rolnicy, którzy złożyli poprawne wnioski. Płatności zaliczkowe dotyczą jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, dopłaty do roślin wysokobiałkowych oraz do owoców miękkich (truskawek i malin).

Agencja szacuje, że płatności zaliczkowe otrzyma ok. 82 proc. rolników, ubiegających się o płatności bezpośrednie w 2015 roku. Zaliczki przyznawane są z urzędu (nie jest potrzebny dodatkowy wniosek).

Od 16 października agencja rozpoczęła też realizację tegorocznych płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowych. Na razie dopłaty ONW w wysokości 39,4 mln zł otrzymało ok. 42 tys. rolników, a 13,6 mln zł w ramach płatności rolnośrodowiskowych trafiło do 1,1 tys. rolników.
płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, wypłata zaliczek

Płatności bezpośrednie 2015. Ruszyła wypłata zaliczek

16 października ruszyła wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Pieniądze na konta rolników będą przelewane do 30 listopada. Fundusze otrzymają gospodarze, którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do...

Wypłacanie dopłat bezpośrednich, według unijnych przepisów, rozpoczyna się 1 grudnia i kończy 30 czerwca następnego roku.

Beata Andrzejewska, dyrektor departamentu wsparcia krajowego ARiMR poinformowała natomiast, że dotychczas wypłacono w ramach pomocy suszowej 15 mln zł dla 6 tys. rolników oraz 6 mln zł dla 3,5 tys. plantatorów czarnej porzeczki.

Rząd na pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę przeznaczył 450 mln zł, a dla producentów porzeczek 21,6 mln zł. Złożono w sumie ponad 174 tys. wniosków na kwotę 680 mln zł. Po weryfikacji agencja zakwalifikowała wypłaty na kwotę 550 mln zł dla 160 tys. rolników. Ponieważ kwota ta przekracza przyznaną pomoc, zastosowany został współczynnik redukcji 0,81.

Andrzejewska zaznaczyła, że ARiMR musi wypłacić pomoc suszową do końca roku, bo pieniądze pochodzą z tegorocznej rezerwy celowej. Jej zdaniem, tempo wypłat jest dobre, bo każdy wniosek wymaga weryfikacji. Dodała, że część rolników nie złożyła jeszcze wymaganych protokołów szkód.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement