Dochody rolników będą wyższe dzięki przywróceniu tej płatności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2021,14:05 Aktualizacja: 22-11-2021,14:10
A A A

Przywrócenie uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników zakłada ministerstwo rolnictwa w projekcie zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ma to podnieść dochody rolników. Koszt oszacowano na 400 mln zł.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zakłada rozszerzenie w 2022 r. katalogu dostępnych instrumentów wsparcia w ramach systemu wsparcia bezpośredniego o uzupełniającą płatność podstawową (UPP), przyznawaną w ramach przejściowego wsparcia krajowego.

ubezpieczenie upraw rolnych, ubezpieczenie zwierząt gospodarskich, ministerstwo rolnictwa, Anna Gembicka

Pół miliarda więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt

Ponad 1,4 mld złotych ma wynosić pula środków w projekcie ustawy budżetowej na 2022 r. z przeznaczeniem na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Tak zapewnia Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa w odpowiedzi na...

Jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu, przywrócenie UPP, ze względu na jej szeroki zakres - ponad 9 mln ha i ok. 1,17 mln rolników według danych z 2013 r. - przyczyni się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników.

Na realizację uzupełniającej płatności podstawowej planuje się przeznaczyć 400 mln zł. 50 proc. ma zostać wypłacone do końca 2022 r., a pozostała część w I połowie 2023 r. Jako źródło finansowania wskazano rezerwę celową budżetu państwa.

W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że problemem, jaki nowelizacja ma rozwiązać są znaczne różnice między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym, a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce i w UE.

Zgodnie z uzasadnieniem, UPP obejmie najważniejsze rośliny uprawne: zboża, oleiste, wysokobiałkowe, a także grunty ugorowane.

Szczegółowe warunki przyznawania płatności, w tym rodzaje roślin mają zostać określone w rozporządzeniu.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej