Bruksela szacuje: PKB Polski wzrośnie w tym roku o 3,7 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2016,9:35 Aktualizacja: 04-05-2016,10:15
A A A

Polski produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. - ocenia Komisja Europejska w opublikowanych wiosennych prognozach gospodarczych.  Deficyt ma wynieść 2,6 proc. PKB w tym roku, zaś w 2017 r. - 3,1 proc. PKB.

Wiosenne prognozy gospodarcze KE są nieco korzystniejsze dla Polski niż te z lutego. Wówczas Bruksela szacowała, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,5 proc. w tym roku oraz 3,5 proc. w 2017 roku.

gus, główny urząd statystyczny, pkb, produkt krajowy brutto, sprzedaż detaliczna

PKB poszedł w górę o 3,6 procenta. Rośnie też sprzedaż detaliczna

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w 2015 r. wzrósł o 3,6 proc. Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła z kolei o 3 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Z komunikatu urzędu wynika, że w czwartym kwartale wzrost PKB szacowany...

Według Komisji głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce pozostanie prywatna konsumpcja. "Oczekuje się, że dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy oraz wzrost transferów rządowych, w szczególności nowy zasiłek na dzieci, zwiększą dochód i poprawią zaufanie konsumentów" - ocenia KE.

Bruksela dodaje, że ryzyko dla prognozy makroekonomicznej jest raczej zrównoważone. Utrzymywanie się problemów wokół funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego oraz niektóre decyzje w dziedzinie polityki gospodarczej, rozważane aktualnie przez władze, mogą negatywnie wpłynąć na aktywność gospodarczą - ostrzega KE, precyzując, że chodzi m.in. o obniżenie wieku emerytalnego oraz przymusowe przewalutowanie kredytów hipotecznych na złotówkę na warunkach znacznie obciążających system bankowy.

Jednocześnie - ocenia Komisja - inwestycje mogą okazać się silniejsze, niż się przewiduje, a szybkie rozwiązanie problemów wokół Trybunału Konstytucyjnego mogłoby poprawić zaufanie przedsiębiorców.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021