BGK będzie udzielał gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2019,11:30 Aktualizacja: 13-02-2019,11:49
A A A

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji i poręczeń jako zabezpieczenie kredytów dla rolników do wysokości 80 proc. kwoty kredytu - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Rząd przyjął projekt noweli wprowadzający instrumenty zwiększające finansowanie obszarów wiejskich. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu ich rozwoju z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020.

Europejski Fundusz Rolny, prow 2014-2020, inwestycje na wsi, rozwój obszarów wiejskich

Na obszary wiejskie trafi więcej pieniędzy

Wprowadzenie przepisów w sprawie instrumentów finansowych do ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków europejskich w ramach PROW na lata 2014-2020 - zakłada projekt noweli przyjęty przez rząd....

Minister zwrócił uwagę, że banki nie chcą udzielać kredytów rolnikom, a bez kredytów rolnicy nie mogą funkcjonować. - Dlatego zaproponowałem uruchomienie instrumentów finansowych, które sprowadzają się do tego, że z pieniędzy obecnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji i poręczeń kredytów dla rolników. Będzie to instytucja wdrażająca - poinformował.

Zaznaczył, że taką instytucją miał być Europejski Bank Inwestycyjny, ale ostatecznie zapadła decyzja, że obsługą zajmie się polski bank. BGK będzie miał umowy z bankami kredytującymi rolników i to on będzie zabezpieczał kredyty dla gospodarzy, którzy chcą inwestować, a nie mają własnego zabezpieczania.

- Pod odpowiednimi warunkami, to Skarb Państwa będzie poręczał te środki. W umowach między BGK a bankami kredytującymi będzie określone niższe oprocentowanie, bo skoro państwo pomaga, to zdejmuje z banków część ryzyka. To oprocentowanie, które rolnik będzie musiał zapłacić, będzie mniejsze niż komercyjne - wyjaśnił szef resortu rolnictwa.

Jak mówił, w kolejnych miesiącach dzięki tym zabezpieczeniom banki zamierzają przekazać ok. 200 mln euro na udzielanie pożyczek. Jeżeli doda się środki z PROW, to będzie można wygenerować akcję kredytową dla rolników w wysokości ok. 250 mln euro, czyli ok. 1,5 mld zł (do końca 2023 r.). Dodał, że banki wykazują duże zainteresowanie tymi instrumentami finansowymi.

- Chodzi o to by udrożnić system finansowania inwestycji w gospodarstwach i przetwórstwie, to dotyczy zarówno rolników jak również mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to dobre narzędzie i powinno już od wielu lat funkcjonować - ocenił Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej