Będą rekompensaty za ptasią grypę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2017,14:45 Aktualizacja: 31-01-2017,14:59
A A A

Rolnicy poszkodowani w wyniku wystąpienia na terenie Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków otrzymają rekompensaty - poinformował we wtorek resort rolnictwa.

Wnioski należy składać od 1 do 28 lutego 2017 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Jak poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pomoc będzie udzielana na wniosek producenta drobiu.

ptasia grypa, H5N8, małopolskie, Kraków, ptasia grypa w Małopolsce, ptasia grypa w Krakowie

Małopolska wygrywa z ptasią grypą?

Walka z ptasią grypą wymaga żelaznej konsekwencji i respektowania wszelkich zaleceń lekarzy weterynarii. Tylko w ten sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, który w całym kraju doprowadził już do konieczności utylizacji...
"Do wniosku producent rolny musi dołączyć dokumentację określającą liczebność stada drobiu w gospodarstwie położonym na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, przed otrzymaniem przez powiatowego lekarza weterynarii zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków" - poinformowano w komunikacie.

Z pomocy będą mogli korzystać producenci rolni - mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa.

Rekompensata będzie wypłacana do każdej sztuki drobiu utrzymywanego w gospodarstwie położonym na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, przed otrzymaniem przez powiatowego lekarza weterynarii zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia choroby, w wysokości 25 zł w przypadku indyka lub strusia, 15 zł - kaczki lub gęsi, 5 zł - w przypadku kury, perlicy lub przepiórki, 4 zł - pozostałych gatunków drobiu.

drób, ptasia grypa, bioasekuracja, ARiMR, Strzelce Opolskie, lekkomyślność rolnika

Ptasia grypa szaleje, a on zakopał martwe kury na polu

Kilka dni temu mieszkańcy okolic Strzelec Opolskich odkryli martwe ptaki na polach pomiędzy miejscowościami Szymiszów a Suchodaniec. Pod cienką warstwą śniegu doliczyli się co najmniej 20 padłych kur. - Ale mogło być ich więcej - mówi...
Jak podkreślił resort, z pomocy będą korzystać producenci rolni w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, którzy prowadzą gospodarstwo w rozumieniu ustawy z marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Ministerstwo wyjaśniło, że rekompensaty nie będą przysługiwały producentom rolnym, których gospodarstwo zostało wyznaczone jako ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków; których gospodarstwo jest położone w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, które nie zostało wyznaczone jako ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków, a wydano decyzję nakazującą zabicie lub poddanie ubojowi drobiu; których gospodarstwo jest położone w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wobec których wydano decyzję nakazującą zabicie lub ubój drobiu oraz zakazującą utrzymywania w gospodarstwie drobiu.

ptasia grypa, padłe kaczki, łabędzie

Wirus H5N8 dziesiątkuje dzikie ptaki

Ptasia grypa zabija kolejne łabędzie i kaczki. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził pięć nowych przypadków w woj. lubuskim, dolnośląskim i opolskim.   Kolejne przypadki ptasiej grypy potwierdziły wyniki badań otrzymane w dniu 27...
"Podstawę prawną do uruchomienia rekompensat dla producentów prowadzących w 2016 r. gospodarstwa, w których jest utrzymywany drób, położonych na obszarach podlegających ograniczeniom w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, stanowi ogłoszone 26 stycznia 2017 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 166 rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - poinformował resort.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował we wtorek, że trzydzieste szóste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 741 sztuk ptaków (kury, pawie, perliczki, bernikle, kaczki), położonym w miejscowości Poręba Żegoty (gmina Alwernia, powiat chrzanowski, województwo małopolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych 30 stycznia 2017 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka, ale przynosi duże straty. Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów drobiu w UE.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement