Banki mniej zarabiają i tną zatrudnienie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2016,9:25 Aktualizacja: 24-02-2016,10:08
A A A

Sektor bankowy w Polsce uzyskał w 2015 roku gorszy wynik finansowy niż w 2014 roku, odprowadził mniej podatku CIT oraz zmniejszył zatrudnienie - wynika z danych przedstawionych Związku Banków Polskich.

Wyższa była za to niż w 2014 roku suma bilansowa sektora, ale jak podkreślał Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP można było zaobserwować spadek dynamiki sumy bilansowej, a także "spadek dynamiki akcji kredytowej".

podatek bankowy, podatek od aktywów banków, limit aktywów firm pożyczkowych

Podatek bankowy wszedł w życie

1 lutego wszedł w życie tzw. podatek bankowy. Nowe prawo przewiduje stawkę podatku 0,44 proc. od wartości aktywów. Zwolniony z niego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w...

Z przedstawionych danych wynika, że wynik finansowy netto był w 2015 roku o 4,3 mld zł niższy niż w 2014 roku, a banki zapłaciły o 910 mln zł mniej podatku CIT. Spadł też wynik odsetkowy i prowizyjny. Banki zmniejszyły również zatrudnienie o 1723 osoby.

- Ujemne saldo zatrudnienia w tej wysokości odnotowane jest chyba po raz pierwszy - mówił Pietraszkiewicz.

W 2014 roku banki zapłaciły 3,98 mld zł podatku CIT, a 2015 roku 2,25 mld zł na BFG, 0,17 mld zł na KNF i poniosły 2 mld zł kosztów związanych z brakiem odliczenia VAT.

Ponadto utraciły łącznie 8,1 mld zł m.in. w związku z wypłatami gwarantowanymi dla klientów SKOK, dla klientów SK Banku, w związku z uruchomieniem funduszu wsparcia dla kredytobiorców mieszkaniowych, obniżeniem przychodów z tytułu interchange oraz tzw. "sześciopakiem".

Z przedstawionych danych wynika także, że sektor bankowy jest największym płatnikiem CIT (26 proc. udziału w podatku), a udział zagranicznego kapitału w polskich bankach wynosił w 2014 roku 54,3 proc. Polska jest też krajem o jednym z najniższych w UE dochodów banków z tytułu opłat i prowizji.

Przedstawiciele ZBP przyznawali, że na razie nie ma żadnych danych, dotyczących ewentualnego podwyższania przez banki cen usług, w związku z wprowadzeniem podatku bankowego.

- Bardzo wiele będzie zależało od zachowania klientów oraz konkurencji. Jedno jest pewne, większość tych stałych obciążeń nakładanych na banki przenoszonych jest na klientów - zakończył Pietraszkiewicz.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj