ARiMR: wnioski można składać tylko do końca maja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2021,18:00 Aktualizacja: 05-05-2021,18:31
A A A

Do 31 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Rolnicy decydujący się na wspólne działanie mogą dostać nawet 100 tys. euro rocznie wsparcia.

Pomoc obejmuje pierwsze 5 lat działania grupy lub organizacji producentów liczonych od dnia jej uznania (tj. nabycia osobowości prawnej).

Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio: w pierwszym roku - 10 proc. przychodów netto, w drugim - 9, w trzecim - 8, w czwartym - 7 i w piątym - 6. Maksymalny limit pomocy to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznania wsparcia.

płatności w ramach prow, wnioski o płatności przez internet, arimr

Wnioski o płatności w ramach PROW również przez internet

Do prac rządowych trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa ws. elektronicznego formularza wniosku o dopłaty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nowe przepisy umożliwią składnie wniosków o płatności...

Program finansowany z PROW na lata 2014-2020 kierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 18 sierpnia 2020 r. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Agencja zaznaczyła, że wsparcia nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Nowa tworzona grupa w pierwszej kolejności ma uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym - Rejestrze Przedsiębiorców. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Od daty uznania na potencjalnym beneficjencie ciąży obowiązek realizacji zatwierdzonego planu biznesowego.

Stefan Krajewski, Miłosz Motyka, PSL, Daniel obajtek, arimr

Posłowie PSL mówią wprost: Obajtek doprowadził ARiMR do ruiny

Będziemy składać interpelacje i pytać w nich o to, ile skarb państwa stracił na łamaniu prawa pracy przez Daniela Obajtka w czasie jego prezesury w ARiMR - zapowiedzieli politycy PSL. Według nich, doprowadził Agencję do ruiny". Politycy PSL...

Dopiero wówczas grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, np. za pośrednictwem wrzutni.

W rejestrach prowadzonych przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR znajduje się obecnie 727 grup producentów rolnych posiadających status uznania.

W ramach PROW 2014-2020 sfinalizowano do tej pory osiem naborów wniosków o wsparcie finansowe na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Łącznie wpłynęło 487 wniosków, 464 z nich otrzymało decyzję o przyznaniu pomocy na kwotę blisko 632 mln zł.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej