ARiMR przedłuża kolejny nabór wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2020,10:00 Aktualizacja: 28-11-2020,20:58
A A A

Nawet 250 tys. zł wsparcia można dostać na założenie biznesu na wsi. Nabór wniosków został przedłużony do 31 grudnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR przyjmuje wnioski od gospodarzy, którzy chcą założyć firmę na wsi i uzyskać na ten cel "Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" finansowaną z PROW na lata 2014-2020.

pomoc dla producentów świń, walka z asf w polsce, nabór wniosków w arimr, wsparcie dla rolnictwa

Producenci świń mają tylko kilka dni na złożenie wniosków

Do 1 grudnia rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie pomocy przeznaczonej dla producentów świń na wyrównanie utraconych dochodów w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - poinformowało ministerstwo rolnictwa....

Agencja uruchomiła nabór wniosków od 29 października i miał się zakończyć 30 listopada, ale właśnie został wydłużony do końca roku.

O dofinansowanie może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który podlega ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Mogą się o nie starać się osoby, które chciałyby po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej, jak również osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą. O wsparcie mogą też się starać osoby, które swój biznes na wsi już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności.

Wysokość premii uzależniona jest od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie, i wynosi: w przypadku jednego miejsca pracy 150 tys. zł, przy dwóch do 200 tys. zł, a trzech do 250 tys. zł.

Halina Szymańska, ARiMR, prow 2014-2020, wsparcie dla rolników, nabory wniosków dla rolników

ARiMR uruchamia cztery nowe nabory wniosków dla rolników

Uruchamiamy cztery nowe nabory wniosków dla rolników, którzy m.in. chcą przeciwdziałać skutkom suszy i zaopatrzyć gospodarstwa w urządzenia nawadniające - poinformowała w piątek ARiMR. Jak wskazała Halina Szymańska, prezes...

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, pozostałe 20 proc. wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu, nie później jednak niż do upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

70 proc. kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Firma, która zostanie założona dzięki otrzymaniu dotacji, może zajmować się m.in. sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY