Alior Bank będzie mógł przejąć BPH

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2016,10:20 Aktualizacja: 20-07-2016,10:45
A A A

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziła sprzeciwu wobec przejęcia przez Alior Bank Banku BPH, z wyłączeniem działalności hipotecznej - podała Komisja w komunikacie.

Wcześniej, pod koniec czerwca br., zgodę na nabycie przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH wydał UOKiK.

KNF poinformowała, że w związku z zamierzoną przez PZU i Aliora transakcją mającą skutkować przejęciem przez Alior Bank działalności Banku BPH, z wyłączeniem działalności hipotecznej, Komisja jednogłośnie wydała trzy niezbędne decyzje w tym przedmiocie.

pzu_pap

PZU tworzy bank. Kupił 25 proc. akcji Alior Bank

PZU kupił 25 proc. akcji Alior Bank - poinformował w sobotę prezes PZU Andrzej Klesyk. Wartość transakcji to 1,6 mld złotych. Do sfinalizowania transakcji potrzeba jeszcze zgody KNF i UOKiK.  - To przełomowy dzień w historii PZU (...)....
Po pierwsze - głosi komunikat - "brak sprzeciwu, co do zamiaru Alior Banku SA oraz PZU SA bezpośredniego nabycia przez Alior Bank SA akcji Banku BPH SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i udziału w kapitale zakładowym tego banku".

Komisja nie wyraziła też sprzeciwu - czytamy - "co do zamiaru General Electric Company i GE Investments Poland sp. z o.o. stania się podmiotem dominującym wobec Banku BPH SA od dnia nabycia akcji Banku BPH SA przez Alior Bank SA do dnia zarejestrowania przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego Alior Banku SA w związku z podziałem Banku BPH SA, a następnie ich zamiaru przekroczenia 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Banku BPH SA w wyniku podziału Banku BPH SA".

KNF zezwoliła ponadto - napisano w komunikacie - zgodnie z kodeksem spółek handlowych - na podział Banku BPH przez przeniesienie na Aliora części majątku BPH obejmujących aktywa i pasywa, za wyjątkiem tzw. "działalności hipotecznej Banku BPH".

podatki, pieniądze, bank, podatek bankowy, KNF, Komisja Nadzoru Finansowego

Banki zapłaciły już ponad miliard złotych nowego podatku

Przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) banki komercyjne zapłaciły 1 mld 173,1 mln zł podatku z tego tytułu - poinformowała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego. KNF...
Obejmuje ona - wyjaśniono - "portfel kredytów hipotecznych Banku BPH (wszelkie kredyty hipoteczne w PLN i innych walutach, udzielone na rzecz osób fizycznych na cele mieszkaniowe), zobowiązania finansowe wobec podmiotów z grupy GE oraz inne aktywa i pasywa związane z tym portfelem kredytów, a ponadto większościowy udział w BPH PBK Zarządzanie Funduszami sp. z o.o. (jedynym akcjonariuszu BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA) oraz odpowiedzialność Banku BPH SA związaną z tymi podmiotami".

11 lipca Alior Bank ogłosił wezwanie na sprzedaż 66 proc. akcji banku BPH po 31,18 zł za akcję. Zapisy będą przyjmowane od 1 sierpnia br. do 16 sierpnia.

Grupa GE, która posiada obecnie 87,23 proc. udział w Banku BPH, zobowiązała się wcześniej, pod warunkiem spełnienia się określonych warunków zawieszających, sprzedać w wezwaniu określoną liczbę akcji za łączną cenę 1 mld 225 mln zł, przy czym - zgodnie z umową zawartą pomiędzy Alior Bankiem a Grupą GE - łączna cena może jeszcze podlegać korektom.

W rękach PZU jest 25,19 proc. akcji Alior Banku. Ubezpieczyciel od ubiegłego roku jest największym inwestorem instytucjonalnym w tym banku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement