4 mld zł dla gmin w ramach programu dla terenów popegeerowskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska, Roman Skiba, Rafał Białkowski, Bartłomiej Figaj, Marta Stańczyk PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2022,15:20 Aktualizacja: 14-07-2022,14:55
A A A

Ponad 1300 gmin skorzysta na Programie Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 4 mld złotych zostaną przeznaczone na wsparcie 1871 inwestycji na tych terenach - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Rząd ogłosił w czwartek w Łagiewnikach na Dolnym Śląsku wyniki kolejnej edycji Rządowego Funduszu "Polski Ład": Programu Inwestycji Strategicznych. Ta odsłona była przeznaczona dla samorządów, na terenie których zlokalizowane były Państwowe Gospodarstwa Rolne. Początkowo planowano, że w ramach tej edycji na inwestycje trafią ponad 2 mld zł. Ostatecznie są to 4 mld złotych. W czasie naboru samorządy złożyły 3852 wnioski o wsparcie inwestycji na łącznie 10,79 mld zł.

gminy popegeerowskie, Paweł Szefernaker, Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych

Popegeerowskie gminy potrzebują wielu inwestycji. Wnioskują o miliardy

Do końca czerwca rozstrzygniemy nabór do Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich - zapowiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA. Przewidywane wsparcie to 2 mld zł. Gminy złożyły 3852 wnioski na 10,79 mld zł. Rząd...
Premier Morawiecki podczas wystąpienia ocenił, że grzechem pierworodnym III RP było to, co się działo wokół PGR-ów. "Wykluczenie miejscowości popegeerowskich było widoczne gołym okiem. Ten grzech zaniedbania był jednym z największych u zarania wolnej Polski" - mówił.

Powinien być też - dodał - najważniejszym wyrzutem sumienia Leszka Balcerowicza i Donalda Tuska. "Ale nie wiem, czy tak jest, nie wiem czy coś do nich dotarło. Czy dotarło do nich to, że taka gwałtowna transformacja, zmiana, która była udziałem gmin pegeerowskich, później popegeerowskich, doprowadziła do gigantycznego bezrobocia i zapomnienia tych terenów, do biedy i do chaosu w tych gminach i powiatach" - podkreślił Morawiecki.

"Bieda, chaos, bezrobocie, to jest recepta Tuska i Balcerowicza, a najlepszym dowodem na to jest to, że przez ponad 25 lat wolnej Rzeczypospolitej nic lub prawie nic nie działo się na tych terenach" - kontynuował szef rządu.

Jak zapewnił, rząd chce, "żeby tamta bieda, tamto bezrobocie już nie wróciły na tereny popegeerowskie w takiej skali z jaką mieliśmy do czynienia przez dziesiątki lat". "I dlatego dziś z dumą mogę powiedzieć, że rozstrzygamy kolejny wielki program dla gmin popegeerowskich" - oświadczył premier.

"Ponad 1300 gmin, a więc ponad połowa wszystkich gmin, które w Polsce się w ogóle znajdują, skorzysta na tym rozwoju, na tym programie. Tu będą nowe szanse, nowe możliwości dla dzieci, dla młodzieży pięknych skądinąd terenów" - poinformował Morawiecki. Jak tłumaczył, konkretne decyzje pozwolą np. na budowę przedszkoli, infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacji. Takie inwestycje, jak wskazywał, zachęcają przedsiębiorców, a oni tworzą nowe miejsca pracy.

"To jest podstawowe zadanie, które dla mnie osobiście jest jednym z kluczowych, jednym z najważniejszych, jakie sam przed sobą stawiam, aby te gminy i powiaty popegeerowskie naprawdę nigdy więcej nie doświadczyły tego liberalnego, neoliberalnego zła" - powiedział Morawiecki.

Premier deklarował, że rząd będzie kontynuował politykę solidarnościową. "Nawet jeżeli będą próbowali ją wykpić, bo ona nie służy przede wszystkim wielkim miastom. Ona służy gminom, powiatom, mniejszym miastom i średnim miastom" - powiedział. Jak dodał, środki, które trafiają na tereny, pochodzą z naprawy finansów publicznych. "Tych finansów publicznych, które przeciekały jak durszlak w czasach Platformy Obywatelskiej, co warto potwierdzić, panie Tusk, w danych Komisji Europejskiej" - mówił szef rządu.

drogi gminne i powiatowe, Rafał Weber, Ewa Leniart, Rzeszów

Dodatkowe miliardy na modernizację dróg gminnych i powiatowych

Dodatkowe 2 mld zł trafi w tym roku na modernizację dróg gminnych i powiatowych. - Szacuję, że ok. 120 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczonych dla samorządów w województwie podkarpackim - powiedział w Rzeszowie Rafał Weber,...
Wiceminister Szefernaker podkreślił, że program dla terenów popegeerowskich to 1871 inwestycji w ponad 1300 gminach, 220 powiatach. Wskazał, że 4 mld złotych to "dofinansowanie, jakiego nigdy we współpracy rządu i samorządu nie było". "To dofinansowanie, które pozwoli, żeby robić inwestycje tam, gdzie przez dekady tych inwestycji nie było, bo nie było środków nawet na wkład własny" - zaznaczył. "Z 4 miliardów złotych środki trafią do wszystkich województw w Polsce. Do woj. wielkopolskiego ponad 400 milionów, do zachodniopomorskiego ok. 380 milionów" - wyjaśnił.

W konferencji wziął też udział szef KPRM Michał Dworczyk. Jak tłumaczył, mówił na niej w imieniu parlamentarzystów przede wszystkim południa Dolnego Śląska. "W ostatnim czasie programy inwestycyjne pod nazwą Polski Ład przyniosły dla subregionu wałbrzyskiego, tych 44 gmin, blisko 900 mln zł. Tylko z tej odsłony Polskiego Ładu, o którym dziś rozmawiamy, to jest 100 mln zł" - powiedział minister. Dodał, że w przeliczeniu na mieszkańca jest to największe dofinansowanie w skali Dolnego Śląska, jeśli chodzi o subregion wałbrzyski. "Do 2015 roku południe Dolnego Śląska było traktowane po macoszemu. Duże środki finansowe ten rejon omijały. My od początku prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju" - zaznaczył.

Dworczyk podkreślił, że z tych środków powstają nie tylko duże inwestycje, takie jak trasa S8, S5, elektrownia szczytowo-pompowa Młoty pod Bystrzycą, Centralny Ośrodek Sportowy w Dusznikach, rewitalizacja stadionu Górniak Wałbrzych, ale też dziesiątki, setki inwestycji drobnych w infrastrukturę drogową w domy kultury, przedszkola, w żłobki i oczyszczalnie ścieków. "Te inwestycje mają jeden cel. Poprawę życia mieszkańców i rozwój naszego rejonu" - podsumował Dworczyk.

Program Inwestycji Strategicznych, którego celem jest dofinansowanie samorządowych projektów, realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gminy popegeerowskie niezależnie od przeznaczonej dla nich odsłony mogły ubiegać się o wsparcie również z innych edycji programu.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt