20 mln zł na koła gospodyń wiejskich. Posłowie dali zielone światło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2019,12:30 Aktualizacja: 26-04-2019,15:58
A A A

Sejmowa komisja finansów pozytywnie i bez głosu sprzeciwu zaopiniowała w piątek wniosek ministra finansów o przesunięcie w tegorocznym budżecie 20 mln zł z rezerwy celowej na koła gospodyń wiejskich.

Komisja, zgodnie z ustawą o finansach publicznych, musiała wyrazić opinię o wniosku ministra finansów. Jak tłumaczyła dyrektor departamentu instytucji płatniczej w MF Dorota Jaworska, chodzi o zmianę przeznaczenia części rezerwy celowej w ustawie budżetowej na 2019 r.

koła gospodyń wiejskich, aktywizacja obszarów wiejskich, jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa, adam bodnar

RPO kwestionuje ustawę o kołach gospodyń wiejskich

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości konstytucyjne do ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Kobiety skarżą się, że w jednej wsi może działać tylko jedno koło, a dana osoba może być członkiem tylko jednego z nich. Uwagi do...
Ministerstwo chce zmniejszyć o 20 mln zł rezerwę celową na projekty współfinansowane z budżetu UE - dokładnie chodzi o rezerwę na współfinansowanie Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) - i powiększenie o tę kwotę środków w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z przeznaczeniem na pomoc dla kół gospodyń wiejskich i realizacje zadań z przyjętej w listopadzie 2018 r. ustawy o kołach gospodyń wiejskich.

Jak podkreślała Jaworska, analiza wykorzystania środków rezerwy celowej oraz wydatkowanie na projekty europejskie wskazuje, że rezerwy na współfinansowanie RPO nie zostaną wykorzystane, więc zmiana przeznaczenia 20 mln zł nie stanowi żadnego zagrożenia dla tych programów.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek MF, bez głosu sprzeciwu.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich