Zadbaj o zwierzęta. Płyty EuroFala dobre na każdą pogodę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2014,14:50 Aktualizacja: 26-11-2014,14:53
A A A
Budynek inwentarski powinien skutecznie chronić zwierzęta przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Szczególnie ważne jest to zimą, kiedy inwentarz narażony jest na niską temperaturę, opady śniegu, deszczu i nadmierny ruch powietrza. 
 
Aura wpływa na stopień ochładzania organizmów zwierząt. Przebywając w zimnym pomieszczeniu muszą bowiem oddawać ciepło do otoczenia w znacznie większej ilości, co przekłada się na opłacalność produkcji. 
 
Zwierzęta przebywające w zimnej oborze są mniej produktywne i potrzebują więcej energii pobieranej z paszy, co oznacza większe koszty dla hodowcy. Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku również jest bardzo istotna. Zbyt duża, może zaowocować pojawieniem się pleśni czy grzyba, a także powoduje skraplanie się pary wodnej oraz chorób u zwierząt. 
 
Zwierzęta, a w szczególności bydło, zimą wypełniają pomieszczenie tzw. ciepłem biotycznym, które same emitują bez szkody dla swojego zdrowia oraz poziomu produkcji. Jednak nie wystarczy to do zachowania odpowiednich warunków w przegrodach. 
 
Najlepiej, gdyby ilość ciepła biotycznego pozostawała w równowadze, a nawet była na plusie ze stratami wynikającymi z przegród konstrukcyjnych i systemu wentylacyjnego w budynku. Dlatego już podczas budowy warto pomyśleć o tym, aby poszczególne elementy spełniały wymogi i pomagały w osiągnieciu dobrych efektów hodowlanych.
 
Dobrym rozwiązaniem są płyty włókno–cementowe EuroFala przeznaczone na pokrycia dachowe. Charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz doskonałą szczelnością. 
 
Są trwałe, a także odporne na zmienne warunki pogodowe, zapobiegają akumulacji pary wodnej oraz jej skraplania, a także posiadają dobrą izolację termiczną, pozwalającą zachować temperaturę wewnątrz budynku na optymalnym poziomie. 
 
Dzięki tym cechom, hodowcy mogą liczyć na większą produktywność i żywotność swoich zwierząt. Mimo silnych opadów atmosferycznych, wilgoci, mrozów i dużych różnic temperatur zwierzęta będą bezpieczne.
Poleć
Udostępnij