Wapnowanie ogranicza koszt nawożenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2022,10:25 Aktualizacja: 15-03-2022,11:03
A A A

Kopalnia Wapienia "Czatkowice", Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Stowarzyszenie Producentów i Doradców Rolnictwa w Brzesku przeprowadzili bezpłatne szkolenie online dla rolników pt. "Wapnowanie lekarstwem na drogie nawozy". W spotkaniu wzięło udział 80 uczestników.

Prof. dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnił, w jaki sposób optymalnie wykorzystywać azot w uprawach rolniczych. Duży wpływ na plony ma regulacja odczynu gleby oraz jej regeneracja przez wapnowanie, które odgrywa istotną rolę w kształtowaniu żyzności gleb.

piec, smog, Tauron, Tauron Polska Energia, spalanie w piecu

Tauron wypowiada wojnę smogowi

Spółka energetyczna Tauron zainaugurowała dolnośląską edycję nowego programu edukacyjno-ekologicznego "Oddychaj powietrzem". W ramach programu ruszyła kampania informacyjna dotycząca sposobów walki ze smogiem oraz zbieranie...

Zastosowanie nawozów wapniowych tworzy odpowiednią strukturę gleby, co powoduje, że systemy korzeniowe uprawianych roślin lepiej się rozwijają. Efektywniej pobierana jest bowiem woda i składniki pokarmowe.

Andrzej Obst z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zapoznał uczestników szkolenia z zaleceniami dla rolników na okres wiosenny.

Z kolei wykład Jarosława Kuźmińskiego z Przedsiębiorstwa Rolnego "POLTOR" dotyczył regularnego wapnowania, które jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się ceny nawozów. Prelegent omówił istotę wapnowania gleb, konieczność przeprowadzania stałej regulacji odczynu gleby, a także znaczenie wysokiej reaktywności nawozów węglanowych.

Uczestnicy spotkania przekonali się, że skuteczność nawożenia mineralnego zależy od wartości pH gleby.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt