Ursus będzie miał w Afryce konkurencję. Zetor w natarciu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2017,12:10 Aktualizacja: 24-05-2017,12:54
A A A

Ursus ruszył na podbój Czarnego Lądu, gdzie obecny jest od 2013 roku. Najpierw firma zawarła kontrakty w Etiopii, potem w Tanzanii i Zambii, a teraz liczy na podpisanie kolejnych umów. Problem w tym, że Afrykę chcą też podbić konkurenci.

- Ursus to nie jedyna firma, która wybrała Afrykę i ruszyła na jej podbój. Wszyscy najważniejsi producenci na świecie walczą o ten rynek - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Mariusz Chrobot z firmy Martin&Jacob, która zajmuje się m.in. analizami sektora agrarnego.

andrzej duda, etiopia, ursus, karol zarajczyk, program goafrica

Ursus przeciera szlak. GoAfrica to szansa dla Polski

Chciałbym, żeby w ramach programu GoAfrica jak najwięcej polskich przedsiębiorców zainteresowało się krajami Afryki. Są to ogromne i bardzo perspektywiczne rynki zbytu - mówił w w Etiopii prezydent Andrzej Duda. Prezydent wraz z...

Najgroźniejszym konkurentem polskiego producenta ciągników na Czarnym Lądzie może być czeski Zetor. - Powodów jest kilka. Przewaga tzw. wschodnich marek, należących do firm, takich jak właśnie Ursus lub Zetor, ale także Farmtrac czy Escort, polega na tym, że są po prostu tańsze. Chodzi o cenę produktów i części zamiennych czy serwisu - wyjaśnia ekspert.

Uważa on Zetora za markę o wiele mocniejszą od Ursusa, znaną na większej liczbie rynków. U nas również czeski producent ma silniejszą pozycję i większe udziały w rynku pod względem nowo sprzedanych traktorów.

- W Polsce Zetor silnie rozwijał się przez lata, bo wypełniał lukę po słabym Ursusie. Teraz od wielu miesięcy odbieramy im udziały w rynku. Gdy lada moment dołożymy do portfela ciągniki o dużej mocy, ostatecznie mamy zamiar zepchnąć Zetora z czołowych miejsc i zostać liderem krajowego rynku - zapewnia Karol Zarajczyk, prezes firmy z Lublina.

ursus, karol zarajczyk, lublin, produkcja ciągników, ciągniki rolnicze

Ursus chce budować kolejną fabrykę. Potrzebuje milionów

Ursus potrzebuje 55 milionów złotych, by zbudować w Lublinie nową fabrykę, w której z taśm produkcyjnych zjeżdżać będą autobusy elektryczne, traktory, maszyny rolnicze i pojazdy elektryczne. O planach konsolidacji całej produkcji w...

Według Chrobota, konkurencja obu producentów w Afryce nie będzie się sprowadzać tylko do cen, ale będzie polegać także na uzyskaniu wsparcia rządowego.

Czesi tylko w ostatnich kilku miesiącach podpisali kontrakty, m.in. w Zambii, na którą również liczy nasz producent. Firma z Brna jest też obecna w Kenii, Burkina Faso oraz w Etiopii.

Zetor zawarł ostatnio również porozumienie z nowym dystrybutorem w Izraelu, który będzie sprzedawał ciągniki nie tylko w tym kraju, ale również w sąsiedniej Jordanii.

Zdaniem Chrobota, Ursus na nowych rynkach, w tym w Afryce, będzie konkurował nie tylko z Zetorem, ale także z innymi markami wschodnimi czy lokalnymi z Białorusi, Rosji czy Rumunii.

źródło: Puls Bisnesu

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich