Tucz kontraktowy szansą na odbudowę pogłowia trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2017,14:10 Aktualizacja: 03-01-2017,14:16
A A A

Regularna i stabilna współpraca, pomoc w uzyskaniu korzystnego finansowania na budowę nowoczesnej chlewni, do tego bardzo dobre genetycznie warchlaki. Miesięczny zarobek w wysokości blisko 14 tys. zł, a także regularność wypłat i  merytoryczne wsparcie - to wnioski, jakie pojawiają się po przeanalizowaniu najnowszej oferty tuczu kontraktowego Cedrob.

Kolejne dziecko Grupy Cedrob i marki Cedrob Pasze - wieloletni tucz kontraktowy budzi coraz większe zainteresowanie polskich hodowców trzody chlewnej.

tuczniki, antybiotyki, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy

26 eurocentów premii za kilogram żywca wieprzowego

Hodowcy trzody chlewnej w Danii, którzy zdecydowali się produkować tuczniki bez użycia antybiotyków otrzymują premię za sprzedawane zwierzęta. Jak informuje TVP 1 największa spółdzielnia w kraju dopłaca do kilograma żywca aż 26...
Tuż przed świętami grupa blisko 100 przedstawicieli branży z Radomia i okolic spotkała się, by poznać więcej szczegółów tego przedsięwzięcia. To już kolejne spotkanie informacyjne, które w ostatnim czasie zorganizowała spółka.

Inicjatywa Grupy Cedrob to gigantyczny projekt, który ma być realizowany w myśl zasady, której od lat firma pozostaje wierna - zamkniętego obiegu produkcji. Chlewnie zarodowe, własne warchlaki i ubojnie - to wszystko ma dawać gwarancję dobrej kondycji zdrowotnej dostarczanych do tuczu warchlaków, a na koniec również w pełni zadowalający wynik finansowy wszystkich partnerów.

- Doskonale państwo wiecie, że z duńskimi warchlakami bywa różnie. Raz się trafią dobre, innym razem nie. Stąd biorą się nieporozumienia, kłótnie a w konsekwencji i straty finansowe - mówił podczas spotkania Mirosław Bodek, dyrektor Cedrob Pasze, marki realizującej projekt tuczu kontraktowego.

zabawki, świnie, trzoda chlewna, kanibalizm

Trzoda chlewna powinna mieć ciągły dostęp do zabawek

Świnie są z natury ciekawskie i jeśli doskwiera im nuda interesują się ogonkami współtowarzyszy w kojcu. Stąd powszechny jest problem kanibalizmu. Komisja Europejska chce, aby hodowcy stosowali zabawki przez cały okres życia zwierząt, a...
- Warchlaki z naszych  stad reprodukcyjnych już od chwili urodzenia  są pod stałym nadzorem weterynaryjnym i posiadają najwyższy status zdrowotny. Priorytetowo traktujemy regularność szczepień i stale dążymy do poprawy jakości genetycznej produkowanych warchlaków - tłumaczył.

W najbliższych  latach Cedrob  zamierza wydać na rozbudowę stad reprodukcyjnych kilka miliardów złotych. Poprzez rozwój programu tuczu kontraktowego firma chce realnie wpłynąć na poprawę trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej. - Nasze doświadczenie ostatnich dwóch  lat pokazało, że warto zaangażować większe środki w branżę trzody chlewnej. Całość musi jednak spinać duży integrator, który, dbając o rentowność swojej działalności, da gwarancję  zysku  mniejszym  partnerom - podkreślił Mirosław Bodek.

nielegalny ubój świń, trzoda chlewna, Koronowo

Nielegalnie ubijali świnie i sprzedawali mięso

Policja z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą bydgoskiej komendy zatrzymała dwie osoby, które prowadziły nielegalną działalność polegającą na uboju i rozbiórce zwierząt rzeźnych oraz wprowadzaniu ich mięsa na rynek –...
Projekt Cedrob  kierowany jest nie tylko do już prowadzących działalność, ale też do tych, którzy chcą rozszerzyć zakres lub zmienić jej profil. Dlatego nie jest wymagana znajomość branży, tym bardziej, że firma prowadzi swoich partnerów przez poszczególne etapy realizacji projektu.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, wystandaryzowana jakość, wypracowana przez lata jest kluczem do powodzenia tego przedsięwzięcia.

Wieloletni tucz kontraktowy. Jakie korzyści dla rolnika?

Projekt to trójstronna umowa między spółką, rolnikiem i bankiem, w myśl której zadaniem rolnika będzie wybudowanie nowoczesnej chlewni na 2000 miejsc tuczowych przy wykorzystaniu preferencyjnego kredytu udzielonego przez jeden z polskich banków - PKO BP lub Pekao SA. Wynegocjowane przez przedstawicieli Cedrob warunki likwidują konieczność zabezpieczenia wkładu własnego.

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, zakłady mięsne

Ceny świń w Europie wzorem Niemiec zmalały

Producenci świń w całej Europie z powodu niepewności na rynku wywołanej niemieckimi obniżkami cen starali się sprzedawać więcej tuczników nawet w lżejszej wadze. Na rynku pojawiła się nadwyżka przez co ceny zmalały. Spadek cen...
- Niestety,  nie każdy ma pieniądze na wkład własny, a banki wymagają przynajmniej 20-procentowego zabezpieczenia. W naszym przypadku problem ten zostaje zlikwidowany. Mamy zapewnienia, że takie finansowanie uda nam się uzyskać - wyjaśnił Mirosław Bodek. -  Ponadto, pracujemy nad tym, by oprocentowanie w skali roku wyniosło nie więcej niż 4 punkty procentowe i nie uległo zmianie przez cały okres kredytowania. Będzie istniała też możliwość opcji stałych odsetek, które dają dodatkowe oszczędności finansowe w pierwszych latach prowadzenia inwestycji - dodał.

Dane rynkowe wskazują, że budowa  chlewni powinna się zamknąć w kwocie zbliżonej do 1,8 mln zł. Ile Cedrob oferuje swoim partnerom? Po pierwsze, mogą liczyć na stawkę podstawową w wysokości 55 złotych za każdego odebranego tucznika. Po drugie, na dodatkowe premie za  racjonalne zużycie paszy.

Szacunkowe dane dają obraz realnego zysku hodowcy na poziomie bliskim 14 tys. zł miesięcznie. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że tucz kontraktowy z Cedrob Pasze to całkowite wyeliminowanie zagrożenia związanego z wahaniami rynkowymi cen trzody chlewnej i paszy, bezpieczeństwo współpracy oraz regularność i szybkość wypłat.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej