SHiUZ Bydgoszcz uruchamia Centrum Genetyczne EBP

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl
20-09-2016,8:55 Aktualizacja: 20-09-2016,17:32
A A A

Centrum Genetyczne EBP w Sztumie rozpocznie oficjalnie działalność 11 października br. Uruchomione przez SHiUZ Bydgoszcz Centrum jest częścią Europejskiego Programu Hodowlanego dotyczącego rozwoju genetyki buhajów i krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. To także strategiczna inwestycja SHiUZ Bydgoszcz i jej francuskiego partnera - spółdzielni hodowców Genes Diffusion.

Centrum powstaje na bazie istniejącego gospodarstwa w Sztumie-Czerninie, które wcześniej pełniło rolę przechowalni buhajów. Inwestycja jest w fazie modernizacji i rozbudowy istniejących budynków dla cieląt. Będzie to również miejsce odchowu jałówek oraz buhajków na potrzeby programu EBP. Trafiające tu zwierzęta pochodzić będą wyłącznie z wiodących ośrodków hodowli bydła i posiadać najwyższe indeksy w wycenie genomowej. Najlepsze z nich staną się matkami i ojcami przyszłych pokoleń krów i buhajów. Odchowane w Centrum EBP jałówki będą miały szanse trafić do obór polskich hodowców, natomiast najlepiej wycenione buhaje znajdą się w ofercie inseminacyjnej SHiUZ Bydgoszcz kierowanej na rynek polski i rynki zagraniczne.

shiuz, Genes Diffusion Polska, bydło, trzoda chlewna,

SHiUZ Bydgoszcz. Zmiany w strukturze własnościowej

Genes Diffusion Polska sp. z o.o. nabył pakiet udziałów SHiUZ Bydgoszcz od Agrokultura Nowa S.A. Tym samym jedyny nie branżowy i nie związany z hodowlą bydła i trzody chlewnej podmiot nie jest już udziałowcem spółki z Bydgoszczy. -...
Centrum Genetyczne EBP w połączeniu z genomową oceną buhajków i jałóweczek w oparciu o analizę ich DNA, stworzy warunki do szybszego postępu hodowlanego. Jeżeli dodamy do tego możliwość łatwego i wiarygodnego przeliczania osiąganych indeksów w oparciu o bazy zagraniczne oraz pozyskanie (poprzez embriotransfer) najlepszych linii męskich i żeńskich z hodowli światowych, należy spodziewać się znaczącego wzrostu efektywności prac hodowlanych. Międzynarodowa współpraca w rozwoju hodowli bydła jest nieodzownym warunkiem szybkiego i efektywnego podnoszenia poziomu genetycznego polskich stad, ponieważ zapewnia ona dostęp do najszerszej, bo światowej puli genetycznej bydła.

Jednym z założeń projektu EBP jest zapewnienie polskim hodowcom przyszłych pokoleń krów, które podniosą możliwości produkcyjne i zyskowność gospodarstw przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych w remont stada. Może to przyczynić się to do wzrostu konkurencyjności polskich producentów mleka w bardzo trudnej sytuacji, jaka panuje na rynku mleczarskim. Efekty będzie można ocenić w niedługim, jak na realia hodowlane - czasie. Jak wiadomo – dzięki wycenie genomowej buhajów – krowy i jałówki mogą być inseminowane nasieniem nawet bardzo młodego rozpłodnika. Również wartość hodowlaną jałówki można ocenić już w pierwszych tygodniach życia i zadecydować o dalszym wykorzystaniu w hodowli. Przed upowszechnieniem oceny genomowej, dopiero wyniki produkcyjne potomstwa umożliwiały określenie wartości hodowlanej rodziców. Rozwój programu EBP oraz tworzone w Sztumie Centrum Genetyczne, to szansa na rozwój i zwiększenie potencjału eksportowego spółki produkującej nasienie buhajów. SHiUZ Bydgoszcz, która jest eksporterem nasienia buhajów na rynki zachodniej Europy. Rozwijanie współpracy międzynarodowej, nowe rozwiązania organizacyjne i bioinżynieryjne to dla bydgoskiej spółki recepta na dalszy rozwój.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj