Sezon na wiosenne ubezpieczenie trwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (kk) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2019,13:50 Aktualizacja: 20-05-2019,14:13
A A A

Do 30 czerwca można ubezpieczyć uprawy w sezonie wiosennym w Concordii. Rolnicy i przedsiębiorcy rolni, którzy je zakupią będą mogli otrzymać dofinansowanie z budżetu państwa, które zgodnie z ustawą wynosi aż 65 proc.

Gospodarstwa coraz bardziej narażone są na skutki zjawisk atmosferycznych, takich jak grad, przymrozki wiosenne oraz deszcz nawalny. Zachodzące w ostatnich latach zmiany w pogodzie czynią spore straty w uprawach i nie tylko.  

użytki zielone, dotowane ubezpieczenia, trawy, krir, ministerstwo rolnictwa

Ubezpieczenie traw z dopłatą? Resort odpowiada izbom

Objęcie upraw użytków zielonych dotowanymi ubezpieczeniami zostanie rozważone - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wystąpienie rolniczego samorządu dotyczyło...

Dlatego rolnicy coraz liczniej ubezpieczają swoje dobra. Concordia Ubezpieczenia należąca do Grupy Generali, prowadzi obecnie wiosenną sprzedaż ubezpieczeń upraw. W ubiegłym roku skorzystało z niej 130 tys. rolników.

- Wczesny start wegetacji na polach spowodował, że w pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia, a także na początku maja uprawy rzepaku ozimego znajdowały się w różnych fazach rozwojowych - wyjaśnia Bernard Mycielski, zastępca dyrektora biura likwidacji szkód Concordii.

- Pierwsze kwietniowe przymrozki, gdy rzepak znajdował się w fazie tzw. "zielonego pąka", przeważnie nie powodują strat w plonie, natomiast jeżeli spadki temperatur występują w okresie kwitnienia to warunki atmosferyczne zaczynają mieć istotny wpływ na finalny plon - dodaje ekspert.  

Zwraca uwagę, że różnice w rozwoju w różnych regionach Polski mogą być znaczące - w północno-wschodniej części kraju zaobserwować można dopiero początek kwitnienia, natomiast w południowo-zachodniej rzepak może być już w pełni kwitnienia. Znając te zależności na bieżąco można monitorować stan upraw.

ubezpieczenia rolne, ministerstwo rolnictrwa, ubój z konieczności, izby rolnicze

Jest projekt na rzecz ubezpieczeń rolnych. Co z niego wyniknie?

Trwa realizacja projektu, którego celem jest wypracowanie rozwiązań zwiększających efektywność wydatkowania państwowych pieniędzy na oferowane rolnikom produkty ubezpieczeniowe i poszerzenie ich listy - zapewnia resort rolnictwa. Jakiś czas...

Przemarzanie kwiatów w okresie kwitnienia jest najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem dla rzepaku w okresie wiosennym. Istotnym symptomem, który można wówczas zaobserwować, jest brak wykształcenia łuszczyny lub przemarznięcie zawiązki łuszczyny.

Warto podkreślić, że mimo podobnych objawów i powstałych strat, nie każde uszkodzenie uprawy w okresie wiosennym, spowodowane jest przymrozkami wiosennymi. Podobnym symptomem do przymrozkowych jest bowiem niedobór składników mineralnych, susza, czy słodyszek rzepakowy.

- W Concordii jako szkody przymrozkowe klasyfikowane są te, w których zaobserwować można niewykształcenie łuszczyn na tzw. piętrach i, co najistotniejsze, sprawdza się również zgodność z fazą rozwojową, w której przymrozek wystąpił. Straty w plonie szacujemy licząc stosunek powstałych uszkodzeń w łuszczynach do wszystkich łuszczyn. Ten wynik przeliczany jest również przez tzw. współczynnik kompensacyjny, czyli faktor korygujący wynik o możliwości kompensowania strat przez rośliny rzepaku. Taka metodologia pozwala nam precyzyjnie określić powstały ubytek w plonie - wskazuje Mycielski.

W niektórych regionach przymrozki spowodowały też szkody m.in. w burakach i łubinie, co doprowadziło do ich całkowitego zniszczenia. Takie uprawy wówczas są kwalifikowane do przesiania lub zamiany na inną uprawę.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj