Rośnie zapotrzebowanie na ziarno wysokiej jakości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2022,13:00 Aktualizacja: 14-03-2022,13:16
A A A

Tylko w ostatnich 2 latach spółki hodowli roślin nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zarejestrowały 33 nowe odmiany zbóż. Łącznie ich własnością jest 310 odmian roślin uprawnych - poinformował Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

- Oferta Spółek nadzorowanych przez KOWR jest bardzo bogata i ciągle się rozrasta dzięki rejestracji nowych odmian roślin rolniczych. Od tego, jakie nasiona wysieje rolnik, zależy przyszły plon. Dlatego gospodarzom powinno zależeć, by był wysokiej jakości, a taki właśnie oferują nasze spółki hodowlane - mówił ekspert.

kukurydza, kombajn, Dni Kukurydzy

Na jakie odmiany kukurydzy na ziarno postawić w 2022 roku?

Do uprawy w tym roku polecanych przez COBORU jest 34 odmian kukurydzy na ziarno. To o 2 mniej niż w roku 2021.  Dominują mieszańce wczesne (15) i średnio wczesne (14). Poza tym są 3 mieszańce średnio późne i 2 – późne....

Wiceszef KOWR zauważył, że zastosowanie nawet najlepszej technologii uprawy nie przyniesie wymiernych efektów produkcyjnych, jeżeli wykorzystamy do siewu materiał złej jakości lub po prostu nie dostosowany do jakości gleb i warunków pogodowych. W Polsce często występują np. przymrozki i susza, dlatego odmiany powinny być odporne zarówno na wymarznięcia jak i na niedobór wody.

Wroński zwrócił uwagę, ze państwowe spółki hodowli roślin odgrywają dominującą rolę w hodowli roślin w Polsce, ich własnością jest niemal połowa odmian roślin rolniczych.

Hodowla zbóż jest prowadzona w trzech spółkach (Danko - Hodowla Roślin, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin), obejmuje m.in. 8 najbardziej pożądanych przez rolników gatunków zbóż, tj. pszenicę, pszenżyto oraz jęczmień jare i ozime oraz owies i żyto ozime. Ponadto prowadzona jest hodowla nasion gryki i kukurydzy.

Tylko w latach 2020-2021 państwowe spółki łącznie zarejestrowały 33 nowe odmiany roślin rolniczych, z czego 21 stanowiły zboża charakteryzujące się wyższym plonem, dobrą zimotrwałością, zwiększoną tolerancją na suszę i odpornością na choroby, a także lepszymi parametrami jakościowymi.

zbiory rzepaku, KOWR, GUS, powierzchnia upraw rzepaku, cena rzepaku

KOWR: zapotrzebowanie na rzepak w Polsce przekracza produkcję

Polska choć jest trzecim co do wielkości producentem rzepaku w UE, nie jest samowystarczalna, co oznacza, że produkcja jest mniejsza od zapotrzebowania rynku. Konieczny jest importu ziarna - wynika z raportu KOWR. Nasz kraj, po Niemczech i Francji,...

Najwięcej odmian zarejestrowała spółka Danko, która jest liderem pod tym względem na polskim rynku. Wyprodukowane przez nią odmiany stanowią 35-40 proc. rynku zbóż. Tylko w 2021 roku wprowadzono do sprzedaży nowe odmiany pszenicy jarej, pszenżyta ozimego oraz żyto i jęczmień jarego i ozimego. W sumie spółka jest obecnie właścicielem ok. 120 odmian.

Małopolska Hodowla Roślin, której tradycje w uprawie zbóż sięgają drugiej połowy XIX wieku, ma zarejestrowanych 91 odmian roślin rolniczych w 24 gatunkach. Nadrzędnym kierunkiem spółki jest hodowla i nasiennictwo buraka pastewnego, zbóż jarych i ozimych, kukurydzy, traw pastewnych i gazonowych oraz roślin motylkowatych drobnonasiennych.

Poznańska Hodowla Roślin specjalizuje się w hodowli i produkcji nasiennej zbóż (m.in. owsa, żyta ozimego, jęczmienia jarego), roślin strączkowych (łubinu żółtego, grochu siewnego, wyki kosmatej), traw (kostrzewy czerwonej i łąkowa, kupkówki pospolitej, życicy mieszańcowej),innych (facelia błękitna, gorczyca biała).

Wroński zauważył, że wielu rolników przekonało się że warto wysiewać kwalifikowany materiał, gdyż uzyskuje się lepsze plony. Zapotrzebowanie na takie ziarno rośnie, tym bardziej, że do jego zakupu są dopłaty. W 2021 r. o dofinansowanie na zakup ziarna ubiegało się ok. 60 tys. rolników. Na ten cel przeznaczono 75 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt