Produkcja specjalistycznych nawozów receptą na sukces?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2020,10:00 Aktualizacja: 27-02-2020,10:09
A A A

Grupa Azoty kontynuuje restrukturyzację zakładów w Chorzowie. Będzie szukać partnera do wykorzystania instalacji do przerobu tłuszczów oraz udostępni niewykorzystywane grunty.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" grupa szuka sposobów, by zakłady przestały generować straty. "Szczegółowych wyników za 2019 r. nie podano. Rok wcześniej było niemal 23 mln zł straty netto" - czytamy.

susza, straty w uprawach, retencja wody

Susza ogromnym wyzwaniem dla producentów nawozów

Rok 2020 r. będzie dla Grupy Azoty rokiem ogromnych wyzwań, także z powodu suszy - ocenił prezes grupy Wojciech Wardacki. Zapewniał, że spółka musi cały czas konkurować z producentami nawozów spoza UE. Susza przekłada się na rodzaj...

"DGP" podaje, że ponad 13 mln wynikało z odpisu aktualizującego wartość instalacji do przerobu tłuszczów w stearynę wykorzystywaną w przemyśle tytoniowym, papierniczym i włókienniczym.

Według planów dopiero w 2020 r. wynik ma się zbliżyć do zera, a w kolejnych latach chorzowska spółka ma być rentowna.

Azoty będą poszukiwać zewnętrznego partnera do współpracy w projekcie stearynowym. Równocześnie w chorzowskiej fabryce planuje się rozwijać produkcję wieloskładnikowych nawozów specjalistycznych.

W wyniku współpracy z centrum badawczo-rozwojowym w Tarnowie opatentowano dwa nowe produkty z tej dziedziny. - Dostosowujemy portfolio do wymagań unijnych - podkreśla Piotr Hetnar, prezes Grupy Azoty Chorzów i dodaje, że zakład będzie też zaangażowany w dodatki dla przemysłu spożywczego oraz półprodukty dla budownictwa.

"By wyjść na prostą, chorzowski zakład m.in. redukuje zatrudnienie - z ok. 200 pracowników w 2016 r. dziś została niewiele ponad połowa. Kolejnym działaniem ma być komercyjne udostępnienie części gruntów, którymi dysponuje firma. Jak zapewniają przedstawiciele, są na to duże szanse, m.in. ze względu na dostęp do bocznicy kolejowej. Ze względu na tę specyfikę, grupa będzie chciała zainteresować nimi przede wszystkim przemysł ciężki" - czytamy w dzienniku.

Cały plan restrukturyzacji chorzowskich zakładów ma zostać zrealizowany do 2027 r.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej