Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego wyróżnione

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2017,9:40 Aktualizacja: 12-01-2017,10:02
A A A

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP zostało zauważone i wyróżnione w kategorii "Innowacyjność Społeczna".

"Made in Polska - Lubię To!" - to hasło przewodnie tegorocznej agrokonferencji organizowanej przez BGŻ BNP Paribas. Co roku podczas tego spotkania bank wyróżnia firmy w kategorii "Innowacyjność Społeczna".

W tym roku prestiżowe wyróżnienie otrzymało Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP. Według przedstawicieli banku, innowacyjność społeczna to umiejętność uzyskania niskim kosztem zmiany, która powoduje pozytywne skutki w długiej perspektywie.

utworzenie strefy wolnego handlu, umowa ttip, Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Umowa TTIP zagraża zrównoważonemu systemowi żywności

Negocjowana między UE a USA umowa o powołaniu strefy wolnego handlu (TTIP) zagraża zrównoważonemu systemowi żywności - mówili w piątek eksperci podczas debaty zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Globalnej...
- Kiedy mówimy o innowacji społecznej to mamy na myśli, że zmiany których dokonujemy dotyczą spraw społecznych związanych z dobrostanem zwierząt, dobrobytem ludzi, z czymś co się dzieje w naszym otoczeniu. Kiedy z kolei mówimy o innowacyjności w biznesie dochodzimy do sedna dlaczego ASAP w tym roku uzyskał takie wyróżnienie - mówi Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes Fundacji Banku BGŻ BNP Paribas.

Kluczem do sukcesu i innowacyjności jest rozwijanie biznesu w taki sposób, aby oprócz pozyskania zadowalających efektów finansowych zwracać uwagę na uwarunkowania społeczne i środowiskowe.

- Bank BGŻ BNP Paribas wspiera rolników oraz zrównoważony rozwój. To co piękne w ASAP to zrzeszenie firm i ludzi, którzy chcą działać na rzecz takiego zrównoważonego rolnictwa. Chcemy wspierać stowarzyszenie ASAP po to, by polskie rolnictwo nie tylko lepiej się rozwijało ale żeby w długim wymiarze czasu miało także swój eksport na wysokim poziomie, mogło dobrze konkurować, ale też żeby ludzie, konsumenci mieli świadomość, że rolnik produkując żywność stara się aby była ona bezpieczna i zdrowa - tłumaczy Zdzienicka-Grabarz.

nawożenie, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, LODR, rolnictwo precyzyjne

Rolnictwo precyzyjne to duże oszczędności dla gospodarstwa

23 listopada Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował konferencję nawożeniową "Precyzyjne Rolnictwo Przyszłością Nowoczesnego Gospodarstwa". Temat wzbudził duże zainteresowanie wielu rolników z całego...
Intensywna produkcja, w tym produkcja rolna jest uzależniona od wykorzystywanych zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba, bioróżnorodność, minerały. Możliwości ich wykorzystywania są coraz bardziej ograniczone, co może negatywnie wpłynąć na produkcję choćby żywności, której potrzebujemy coraz więcej ze względu na rosnącą liczbę ludzi na świecie.

Co rok przesuwamy datę, od której dalsze wykorzystanie zasobów naturalnych jest niejako "na kredyt" tzn.  ponad poziom naturalnego odtworzenia. W tym roku jest to 10 sierpnia.

Świadomość ograniczonych zasobów naturalnych Ziemi, była  główną przyczyną powstania Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.  Jest to niekomercyjna inicjatywa grupy osób i firm wspólnie działających na rzecz rozwoju rolnictwa zrównoważonego. 

"Zadanie  to traktujemy jako wyzwanie dla wszystkich ogniw łańcucha dostaw żywności. Dlatego w szeregach stowarzyszenia reprezentowane są różnorodne branże jak np. środków produkcji rolnej, dystrybucji środków produkcji, certyfikacji produkcji i przetwórstwa rolno-spożywczego. Najistotniejszym ogniwem łańcucha dostaw żywności są rolnicy" - czytamy w komunikacie.

We współpracujących gospodarstwach rolnych, rozwijane jest rolnictwo zrównoważone, rozumiane jako sposób produkcji pozwalający rolnikowi uzyskać satysfakcjonujący zysk finansowy przy zagwarantowaniu ochrony środowiska i wspierania rozwoju lokalnych społeczności.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich