OSM Łowicz stawia na dynamiczny rozwój

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2018,13:40 Aktualizacja: 29-06-2018,13:59
A A A

19 milionów złotych przeznaczone na inwestycje, wzrost sprzedaży w handlu krajowym i eksporcie, ekspansja na nowe rynki zagraniczne i nowoczesna kampania marketingowa flagowego produktu - jedna z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce podsumowała 2017 rok i przedstawia plany na 2018 rok.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu w 2017 roku zanotowała 16-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do roku 2016.

Wartość przychodów ogółem wyniosła ponad miliard sześćset milionów złotych. To stawia OSM Łowicz w pierwszej trójce największych spółdzielni mleczarskich w Polsce.

masło, cena masła, mleko, cena mleka

Mleczarnie w maju płaciły poniżej 1,3 zł za litr mleka

Cena skupu mleka w maju w porównaniu do kwietnia ponownie zmalała. Była ona niższa o 3 grosze i wyniosła 1 złoty 29 grosze za litr. Była ona zarazem o jeden grosz niższa niż przed rokiem, kiedy to według danych Komisji Europejskiej wynosiła...
W 2017 roku przerobiono tu na artykuły mleczarskie rekordową ilość mleka - ponad 573 miliony litrów. Nowy zarząd łowickiej spółdzielni konsekwentnie modernizuje działalność jednej z największych polskich mleczarni. Największą rewolucję przeprowadzono dotychczas w dziale handlu.

Zamiast niskorentownej sprzedaży w dyskontach pod szyldem marek własnych firma podjęła próbę rozszerzenia kanałów dystrybucyjnych.

Produktem który cieszył się największym powodzeniem w 2017 r. jest flagowe mleko UHT. Jego sprzedaż w skali roku urosła o ponad 36 proc. r/r. Imponujący wzrost zaliczyła także serwatka w proszku (30 proc.), sery dojrzewające (20 proc.) oraz śmietanka UHT (6 proc.).

- Udało nam się to wszystko osiągnąć pomimo trudnej sytuacji panującej na całym rynku mleczarskim oraz zmian w spółdzielni na początku ubiegłego roku. Planujemy szereg dalszych działań i inwestycji, które stopniowo podniosą naszą pozycję na rynku oraz znacznie wpłyną na rentowność i jakość - z korzyścią dla naszych klientów i dostawców - mówi Karolina Strzelecka, prezes zarządu OSM Łowicz, która piastuje stanowisko od lutego 2017 r.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Cena mleka dołuje, ale produkcja nadal jest wysoka

Hodowcy bydła w Unii Europejskiej z każdym ostatnim miesiącem otrzymują niższą cenę za mleko. Jednak produkcja tego surowca we Wspólnocie wciąż rośnie. Cena mleka w Polsce w kwietniu wyniosła średnio 1,33 zł za litr i była o 1,5 proc. niższa...
Dobre wyniki sprzedażowe idą w parze z optymistycznymi perspektywami roztaczanymi przed spółdzielnią. Siłą napędową rozwoju mają być przeprowadzone inwestycje, na które OSM Łowicz wydał w 2017 roku aż 19 milionów złotych. Na przełomie roku wraz z Tetra-Pak sfinalizowano przygotowanie nowej linii do nalewania mleka UHT.

- Od marca produkujemy mleko łowickie w nowym opakowaniu, na nowej linii Tetra Pak Edge. Wkrótce zamontowana zostanie druga, bliźniacza linia, aby zwiększyć wydajność i dodać kolejne produkty w atrakcyjnym dla klienta opakowaniu - zaznacza Lech Dębowski, wiceprezes zarządu ds. produkcji.

Planowana jest też budowa nowej masłowni, która ma przyspieszyć wytwarzanie i zoptymalizować koszty produkcji. Temu ostatniemu celowi przyświeca również stopniowe porządkowanie portfolio spółdzielni, w tym likwidacja ponad 220 SKU - marek kanibalizujących się, które słabo rotują i nie przynoszą zamierzonych zysków.

Jednym z kanałów działalności, na który OSM Łowicz stawia w 2018 r. największy nacisk jest eksport. Na tym polu mleczarnia już ma się czym pochwalić i ambitnie rozszerza rynki, na które wysyła swoje produkty. Mamy wysoki, 21-procentowy udział eksportu w sprzedaży. Cieszymy się że nasze mleko UHT jest obecne w Chinach i w wielu krajach Afryki.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Mleko tańsze niż marcu ale droższe niż przed rokiem

Cena skupu mleka w kwietniu w porównaniu do marca ponownie zmalała. Była ona niższa o 2 grosze i wyniosła 1 złoty 32 grosze za litr. Co ciekawe była ona o jeden grosz wyższa niż przed rokiem. Cena mleka w kwietniu tylko w jednym...
- Jako pierwsi dostawcy z Polski wysłaliśmy kontenery z tym flagowym produktem naszego portfolio do Peru i Wenezueli. Serwatka w proszku jest obecna oprócz rynku europejskiego w dużej mierze na rynkach azjatyckich - mówi Wojciech Jezierski, wiceprezes ds. handlu i marketingu.

Coraz wyraźniejsza jest też sprzedaż na rynkach latynoamerykańskich, pomimo sporej konkurencji w tym regionie. Z Ameryką Łacińską sąsiadują USA, które są drugim po UE największym eksporterem artykułów rolno-spożywczych. Ponadto kraje Ameryki Południowej takie jak Brazylia i Argentyna są dużymi producentami produktów rolnych. Mimo to z sukcesem udaje nam się rozwijać eksport nawet do tak odległych regionów świata - dodaje Jezierski.

Ekspansji na rynki zagraniczne służyć mają również tegoroczne wyjazdy OSM Łowicz na światowe targi spożywcze. W lutym br. mleczarnia przedstawiała swoje produkty podczas największych targów żywieniowych świata Gulfood w Dubaju, a miesiąc temu reprezentowała Polskę podczas trzydniowych Sial China w Szanghaju. W czerwcu natomiast spółdzielnia bierze udział w misji targowej w Ningbo we wschodnich Chinach.

produkcja mleka, mleko, pogłowie bydła mlecznego, bydło mleczne, skup mleka

Polski sektor mleka coraz silniejszy

Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku mleka w kolejnych miesiącach wpłynie prawdopodobnie na wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji w UE. W Polsce jednak tempo wzrostu może być wciąż relatywnie wysokie. Zdaniem analityków PKO Banku...
- Nasze stanowiska podczas targów zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Traktujemy te wyjazdy jako okazję do nawiązywania kontaktów handlowych i pogłębiania wiedzy na temat trendów żywieniowych na rynkach zagranicznych. Promujemy podczas nich zarówno swoje flagowe produkty, które już oferujemy azjatyckim kontrahentom, jak i te o które chcemy poszerzyć nasze eksportowe portfolio  - podsumowuje Joanna Kołodyńska, kierownik działu marketingu w OSM Łowicz.

Złote medale dla spółdzielni

Produkty OSM Łowicz są doceniane przez zagranicznych, ale przede wszystkim również rodzimych ekspertów. Podczas tegorocznej Krajowej Oceny Masła i Mlecznych Produktów Wysokotłuszczowych - jednego z najważniejszych wydarzeń w branży - aż trzy produkty z portfolio mleczarni zajęły pierwsze miejsca w odpowiadających im kategoriach. Komisja Superarbitrów Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy nagrodziła w ten sposób ser Gouda 48% w plastrach, masło łowickie ekstra oraz Felladę 45%.

"Co więcej, głosami detalistów i ekspertów w ostatnim tylko miesiącu kolejne produkty OSM Łowicz zostały wyróżnione w niezależnych plebiscytach. Jednym z nich było mleko łowickie, o którym do końca roku będzie jeszcze nie raz głośno, za sprawą kampanii marketingowej w telewizji i internecie, wspierającej ten produkt w nowej odsłonie" - czytamy w komunikacie spółdzielni.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej