Orlen przerobi alkohol z KOWR na płyn wirusobójczy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2020,14:55 Aktualizacja: 20-03-2020,15:08
A A A

Drugą linię produkcji płynu do dezynfekcji rąk uruchomiła Orlen Oil, spółka z Grupy Orlen. Posłuży temu m.in. alkohol przekazany z zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk z zakładu w Jedliczu w opakowaniach o pojemności 5 litrów została w ubiegłym tygodniu dostarczona do Agencji Rezerw Materiałowych. Płyn pojawił się również na stacjach Orlenu.

orlen, daniel obajtek, uwodornienie olejów roślinnych i zużytych tłuszczów

Orlen chce przerabiać oleje roślinne i zużyte tłuszcze

Orlen przymierza się do wdrożenia w zakładzie w Płocku nowoczesnej technologii uwodornienia olejów roślinnych (HVO - Hydrotreated Vegetable Oil) i zużytych tłuszczów (UCO - Used Cooking Oil). Według koncernu inwestycja byłaby...

Do końca tygodnia ma już być dostępny we wszystkich takich obiektach paliwowego giganta. Będzie sprzedawany także w mniejszych, jednolitrowych pojemnikach po 15 złotych za sztukę.

Płyn z Orlenu został wpisany do Wykazu Produktów Biobójczych prowadzonego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Do jego produkcji wykorzystywany jest etanol (70 proc. składu), woda oraz alkohol izopropylowy, gliceryna i substancje zapachowe.

Co ciekawe, część alkoholu, z którego produkuje się płyn, koncern uzyska z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W marcu z zasobów ośrodka trafi do Jedlicza ok. 400 tys. litrów, a w kwietniu 2 mln litrów alkoholu.

Warto dodać, że zakład na co dzień zajmuje się produkcją płynów do spryskiwaczy, chłodniczych, smarów oraz olejów przemysłowych.

"W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce dokonano szybkiego przestawienia linii produkcyjnej tak, aby spółka mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Produkcja ruszyła 12 marca. W sobotę uruchomiono drugą linię produkcyjną" - podał w komunikacie Orlen. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj