Monety na 200-lecie SGGW

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: NBP, (art) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2016,18:30 Aktualizacja: 03-05-2016,11:03
A A A

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety upamiętniające 200. rocznicę powstania największej i najstarszej uczelni przyrodniczej w Polsce - Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - złotą dwustuzłotówkę i srebrną dziesięciozłotówkę.

Rewers srebrnej monety przedstawia logo obchodów rocznicy powstania uczelni. Dodatkowym elementem jest zarys Pałacu Ursyno­wskiego (obecnej siedziby władz uczelni) oraz budynek przy ulicy Rako­wie­ckiej w Warszawie odwołujący się do historii uczelni.

Wyjątkowa wystawa w SGGW. Uczelnia świętuje 200-lecie istnienia

Na Wydziale Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otwarto wystawę historyczną, która ma podkreślić wyjątkową rolę i znaczenie wydziału w rozwoju uczelni. Dzięki specjalnie przygotowanym tablicom,...
Awers to godło Rzeczpospolitej otoczone przez pierścienie symbolizujące dwustuletnią historię szkoły - warto dodać, że pierścienie te zostały pokryte farbą fluorescencyjną, zastosowaną po raz pierwszy na monecie kolekcjonerskiej NBP, którą naniesiono metodą tampondruku.

Rewers złotej monety obrazuje historyczne godło SGGW oraz zarys Pałacu Ursynowskiego wraz z gwiazdami nad orłem trzymającym gałązkę oliwną i palmę akademicką. Na awersie tej monety umieszczono kłosy zbóż przypominające swym kształtem Pałac Ursynowski. 

Wizerunki monet zaprojektował Sebastian Mikołajczak. 

Monety znajdą się w sprzedaży w środę 4 maja. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 125 zł, a złotej dwustuzłotówki 2800 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych - dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj