Lasy Państwowe chcą w tym roku sporo zarobić

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2016,8:40 Aktualizacja: 20-06-2016,9:27
A A A

Wynik finansowy za 2016 r. powinien ukształtować się na podobnym poziomie co w ubiegłym roku i wynieść ponad 400 mln zł - ocenił Konrad Tomaszewski, szef Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Firma wyda na inwestycje ponad 600 mln zł.

Tomaszewski poinformował, że przedsiębiorstwo w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. zarobiło ponad 160 mln zł, a na koniec roku zysk powinien być zbliżony do tego za 2015 r., czyli wynieść ponad 411 mln zł.

lasy państwowe, pgnig, emisja co2, waldemar wójcik, konrad tomaszewski

Lasy Państwowe będą współpracować z PGNiG. W sprawie wchłaniania CO2

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lasy Państwowe podpisały list intencyjny odnośnie rozwoju projektu badawczego zwiększenia wchłaniania CO2 przez kompleksy leśne.. - Inicjatywa Lasów Państwowych jest zgodna z porozumieniem...

Dyrektor generalny wyjaśnił, że przedsiębiorstwo chce zwiększać zyski z innych niż gospodarka leśna rodzajów działalności, dlatego rozwijana będzie infrastruktura turystyczna, noclegowa, czy sieć skupu i promocji dziczyzny. Obecnie gospodarka leśna stanowi ok. 90 proc. przychodów LP.

Dodatkowe przychody mają przynieść też leśne gospodarstwa węglowe (sprzedaż pochłoniętych przez lasy emisji CO2). Projekt ma ruszyć w 2017 r.

Tomaszewski poinformował ponadto, że LP w br. na inwestycje wydadzą 630 mln zł. Za te pieniądze ma być budowana m.in. infrastruktura krytyczna do składowania drewna w razie katastrof ekologicznych np. wiatrołomów. Place składowe mają być też wykorzystywane w przyszłości jako składowiska dla kruszyw.

Lasy zainwestować mają też w rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej. - Chcemy stworzyć ofertę LP zawierającą elementy turystki, promocji historii i edukacji leśnej. Będziemy inwestować m.in. w rozwój infrastruktury noclegowej, budowę domków kempingowych. W przyszłości planujemy też realizację koncepcji "klubowego korzystania z lasu", czyli wynajmu infrastruktury dla stowarzyszeń - wyjaśnił Tomaszewski.
pierwokup prywatnych gruntów leśnych, Lasy Państwowe, senat

Państwo pierwsze kupi prywatne lasy. Senat nie przyjął poprawek do noweli

Senatorowie nie wprowadzili poprawek do noweli ustawy pozwalającej na wykup bądź pierwokup prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe. Nowe przepisy mają m.in. zabezpieczyć wykup takich terenów przez cudzoziemców po 1...

Przedsiębiorstwo inwestować będzie także w badania naukowe. W Leśnym Banku Genów ma zostać stworzona komora kriogeniczna, w której w bardzo niskich temperaturach mają być przechowane niektóre gatunki drzew czy zwierząt.

- Takie rozwiązanie pomoże nam reagować w sytuacji obniżki różnorodności biologicznej - podkreślił szef LP. Wyjaśnił, że w banku mogłyby się znaleźć np. jajeczka pachnicy dębowej, czyli gatunku dużego chrząszcza, który jest związany ze starymi dziuplastymi drzewami.

Tomaszewski powiedział też, że w Toruniu powstanie centrum szkolenia łowieckiego i strażników leśnych. Wyjaśnił, że powstanie tam m.in. strzelnica treningowa dla strażników.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej