Labocanna chce przejąć jednego z potentatów polskiej branży konopnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2021,8:00 Aktualizacja: 16-02-2021,8:44
A A A
Labocanna, spółka notowana na NewConnect, złożyła ofertę przejęcia HemPoland, jednego z największych podmiotów w sektorze konopnym w Polsce, właściciela marki CannabiGold. Tym samym Labocanna rozpoczyna proces akwizycji na polskim rynku CBD. Firma informowała o tym w przedstawionej w ubiegłym tygodniu strategii, która zakłada inwestycje w trzy spółki do końca 2021 r. 
 
Pierwsza transakcja ma być sfinalizowana nie później niż w drugim kwartale br. Fundusze na nabycie HemPoland będą pochodziły ze środków własnych oraz pożyczek udzielonych przez głównych akcjonariuszy. 
 
uprawa konopi indyjskich, nepal, marihuana

Rolnicy ratują się w czasie kryzysu - uprawiają konopie indyjskie

Nepalscy rolnicy przytłoczeni kryzysem gospodarczym podczas epidemii koronawirusa ratują się uprawami konopi indyjskich. Wytwarzane z nich marihuana i haszysz mają być remedium na bezrobocie i brak turystów. Posłowie rządzącej partii...
Oferta nabycia 100% udziałów za cenę 5,5 mln CAD (16 mln zł) została skierowana do The Green Organic Dutchman Holdings LTD, notowanego na giełdzie w Toronto, właściciela polskiej spółki. 
 
HemPoland to pierwsza prywatna firma w Polsce, która uzyskała licencję na uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych w naszym kraju. Została założona w 2014 r. przez pioniera branżowego Macieja Kowalskiego, działacza ruchu "Wolne konopie", a obecnie prezesa Kombinatu Konopnego. 
 
Spółka zajmuje się przetwórstwem konopi włóknistych oraz produkcją znanych konopno-pochodnych suplementów diety oraz kosmetyków CannabiGold. Jest to jeden z największych polskich podmiotów zajmujących się przemysłem konopnym, którego kapitał własny na koniec 2019 r. wyniósł ponad 41 mln zł, a w 2019 r. wygenerował ponad 29,5 mln zł przychodu przy 2,2 mln zł zysku netto.
 
- Przejęcie HemPoland to pierwszy krok w realizacji naszej niedawno ogłoszonej strategii. Spółka jest swego rodzaju pionierem rodzimego rynku, nie bez powodu zwrócili na nią uwagę Kanadyjczycy. Posiada ona licencję na uprawę konopi siewnych oraz autorską technologię stworzoną na potrzeby ekstrakcji suszu konopnego. Uważamy, że mamy wyjątkową okazję inwestycyjną związaną z nabyciem aktywów atrakcyjnego biznesu z mocną pozycją rynkową. Ta możliwość spowodowana jest zmianą podejścia kanadyjskiej grupy do inwestycji w Europie - komentuje Michał Jura, prezes Labocanna SA. 
 
Uprawa konopi siewnych, konopie, Program Konopny IWNiRZ

Rolnicy wejdą w konopie? Instytut zapewnia, że to opłacalne

Rolnicy w ramach Programu Konopnego mają możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne w oparciu o umowę kontraktacyjną zawartą z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ). Instytut ogłosił kontraktację na sezon...
- Chciałbym zaznaczyć, że jest to oferta wstępna, a ostateczna cena transakcji zostanie ustalona w drodze negocjacji po pozytywnym zakończeniu procesu due-diligence - dodaje.
 
W 2018 r. całość udziałów HemPoland została przejęta za 38,4 mln zł przez Green Organic Dutchman Holdings Ltd. (TGOD), spółkę badawczą z siedzibą w Mississauga, Ontario w Kanadzie, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto i OTC w USA, skupiającą działalność na uprawie roślin i ich przetwarzaniu na różnego typu preparaty medyczne na bazie marihuany.
 
Działalność Labocanna skupia się na kilku obszarach: dystrybucji, opracowywaniu nowych produktów oraz uprawie konopi. Przejęcie HemPoland istotnie przyczyni się do rozwoju każdego z nich, spółka posiada wypracowaną bazę kontaktów sprzedażowych, aktywny dział R&D oraz spory areał upraw konopi. 
 
O Spółce
 
Labocanna S.A. prowadzi działalność, która skupiona jest na trzech głównych obszarach:
- dystrybucja spożywczych oraz medycznych konopno-pochodnych produktów,
- prace produktowe nt. zastosowania konopi w kosmetykach, tworzywach oraz włókiennictwie,
- uprawy oraz produkcja konopi. 
 
Celem Spółki jest zbudowanie ekologicznego hubu, który będzie składał się z firm koncentrujących swoją działalność w wielu segmentach rynku konopnego, a tym samym osiągnięcie pozycji lidera rynku konopnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej do końca 2026 roku.
 

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie