Jesienne herbicydy zbożowe skuteczne aż do wiosny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Innvigo (art) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2017,7:25 Aktualizacja: 22-09-2017,7:23
A A A

Po wysiewie zbóż ozimych pora pomyśleć o jesiennych zabiegach herbicydowych. Co prawda warunki pogodowe sprzyjają zastosowaniu tego typu preparatów, niestety na rynku środków ochrony roślin powstała luka w związku z wygaśnięciem rejestracji produktów zawierających popularny izoproturon - IPU (można je stosować do końca września 2017 r.). Naprzeciw potrzebom rolników wychodzi firma Innvigo, oferująca zestaw składający się z dwóch herbicydów: Arubis 50 SG i Adiunkt 500 SC.

Jest wiele powodów, by w ochronie zbóż ozimych stosować jesienne zabiegi herbicydowe. Zwalczanie chwastów już na wczesnym etapie sprawia, że nie konkurują one ze zbożem o wodę, składniki pokarmowe czy światło. Dzięki temu uprawy od samego początku mają zapewnione optymalne warunki wzrostu i rozwoju. Zboża na etapie wczesnego wzrostu efektywnie wykorzystują potencjał działających doglebowo substancji aktywnych zawartych w jesiennych herbicydach.

pole, zboża, siewki

Nie czekać ze zwalczaniem chwastów w zbożach ozimych

Chwasty zwalczać należy jak najszybciej, najlepiej w fazie liścieni, gdyż wtedy są najbardziej wrażliwe na substancje aktywne herbicydów. Eksperci, którzy porównywali działanie preparatów doglebowych i nalistnych, wiedzą...

Jednocześnie chwasty są o tej porze roku w najwrażliwszych na herbicydy fazach rozwojowych, co sprawia, że efekty zastosowania tych środków są lepsze. Nie bez znaczenia jest fakt, że rolnicy mają więcej czasu na zaplanowanie i przeprowadzenie zabiegu, a warunki pogodowe są znacznie bardziej sprzyjające niż wiosną. Co więcej, taka ochrona sprawia, że kondycja zbóż przed zimą będzie dużo lepsza.

Preparaty Arubis 50 SG i Adiunkt 500 SC mają działanie doglebowe i nalistne. Z punktu widzenia rolników to bardzo korzystne rozwiązanie do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w ich wczesnych fazach rozwojowych. W obecnej sytuacji rynkowej - gdy wygasły rejestracje podobnie działających herbicydów, a inne dostępne preparaty mają ograniczone możliwości zastosowania - tym bardziej należy zwrócić na nie uwagę. Arubis (chlorosulfuron) można stosować na miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne.

Główne zadanie Adiunkta (diflufenikan) to wspomaganie likwidacji chwastów jednoliściennych, kontrola fiołków polnych i wzmocnienie działania chlorosulfuronu zawartego w Arubisie. Obydwa preparaty z tego pakietu mogą być stosowane również jako komponenty innych rozwiązań. Zestaw ten może także stanowić fundament bardziej rozbudowanych mieszanin - w zależności od potrzeb, czyli potencjalnego zachwaszczenia konkretnego pola.

oprskiwanie, rzepak, opryskiwacz, ciągnik, Sahryń, Witold Ferens

Jakość wody - istotna w zabiegach herbicydowych

Herbicydy stosowane są w postaci roztworów wodnych, warto więc zwrócić baczniejszą uwagę na jakość wody używanej do zabiegów. Jest to problem często bagatelizowany, tymczasem woda złej jakości może niekorzystnie wpłynąć na ich...

Ważne, żeby przeprowadzenie takiego zabiegu nastąpiło możliwie wcześnie, jak na to pozwala etykieta, również ze względu na odpowiednie warunki pogodowe do działania obydwu preparatów. Andrzej Brachaczek, Dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Innvigo wyjaśnia: - Jesienna, wczesna ochrona przed chwastami jest zawsze lepsza i tańsza. Arubis i Adiunkt pozwalają długo utrzymać pole w czystości. To rozwiązanie jest skuteczniejsze niż gdyby rolnik stosował te preparaty solo. Działanie niektórych nalistnych środków kończy się na zwalczaniu tych chwastów, które miały fizyczny kontakt z preparatem. W przypadku Arubisu i Adiunkta pobieranie przez korzenie, liścienie i stożki wzrostu to rozwiązanie, które działa długo. W ten sposób kontrolujemy nie tylko zachwaszczanie pierwotne, ale także zachwaszczanie wtórne - przyszłe. Aktywność Adiunkta obejmuje skuteczność wobec chwastów, np. fiołka polnego, do samej wiosny.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"