Grupa Azoty analizuje, czy produkować u siebie zielony amoniak

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2022,13:00 Aktualizacja: 26-11-2022,19:44
A A A

Zbigniew Wadach, dyrektor departamentu korporacyjnego techniki i energii Grupy Azoty poinformował, że spółka analizuje, czy będzie w stanie produkować zielony amoniak w swoich zakładach, czy koszty wytwarzania ekologicznego komponentu do nawozów zmuszą ją do przeniesienia produkcji poza UE.

Dyrektor zapewnił, że spółka stawia na rozwój, ale przy produkcji nawozów generalnym problemem do rozwiązania jest produkcja zielonego amoniaku. Jest traktowana jako sposób na dekarbonizację przemysłu chemicznego.

stawka VAT na nawozy, wojna w Ukrainie, Paolo Gentiloni

Nie można zastosować zerowej stawki VAT na nawozy

Obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na nawozy i gaz ziemny. Paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo - podała Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP. "Paolo...

Wadach dodał, że to jest "kompletnie inny" obszar zapotrzebowania na energię elektryczną niż dzisiaj dla produkcji amoniaku z gazu, ponieważ potrzeba bardzo dużo energii do jego wyprodukowania.

Ostrzegł, że istnieje zagrożenie, że produkcja energochłonna, taka, jaka jest prowadzona przez Grupę Azoty, będzie szukała lokalizacji, poza Unią Europejską, szukając dogodniejszych warunków biznesowych, ale również uzyskania korzystniejszych warunków produkcji amoniaku.

- To są rozważania analityczne, nie ma na dzisiaj, żadnych decyzji, ale rozpatrujemy, czy produkować u siebie amoniak i w jakich ilościach, aby był zielony, na ile mamy możliwości i potencjał techniczny i finansowy, a na ile szukać ewentualnych akwizycji lub przeniesienia poza nie tylko Polskę, ale poza Unię Europejską - zaznaczył ekspert.

W najbliższym czasie ma być przygotowana strategia dla produkcji nawozowej w Unii Europejskiej. - Rozmowy są prowadzone w ramach Komisji Europejskiej przez komisarza Wojciechowskiego (Janusz Wojciechowski, komisarz KE ds. rolnictwa - PAP). Mamy nadzieję, że nasze postulaty związane z branżą nawozową znajdą odzwierciedlenie w tej strategii. Nie zapominajmy, że branża rolnicza produkuje nawozy dla rolników i mówimy tu o bezpieczeństwie żywnościowym, o funkcjonowaniu naszego rolnictwa - podkreślił na koniec Wadach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej