Centrum Genetyczne PFHBiPM odniosło pierwszy sukces

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-01-2017,18:00 Aktualizacja: 03-01-2017,15:25
A A A
Projekt CGen inbred realizowany w Centrum Genetycznym został zaakceptowany jednomyślnie przez zarząd spółdzielni Eurogenomics, która jest właścicielem największej światowej bazy genotypów buhajów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej (HF).
 
Głównym celem projektu CGen kierowanym przez prof. Tomasza Strabela jest monitoring i ograniczenie tempa przyrostu inbredu w populacji krów rasy HF. Projekt został zaakceptowany przez zarząd Eurogenomics. Spółdzielnia w swojej bazie posiada ponad 30 tys. sztuk buhajów poddanych genotypowaniu.
 
Genomika Polska, która jest członkiem tej spółdzielni, obok organizacji hodowlanych z Holandii, Danii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii i Francji poparła ten projekt badawczy podczas ostatniego konsorcjum, które odbyło się 7 listopada 2016 roku.
 
Jak informuje PFHBiPM Centrum Genetyczne w ramach projektu będzie realizowało prace badawcze, które umożliwią poprawę jakości rodowodu polskich krów rasy HF, a także jak najdokładniejsze oszacowanie tradycyjnego i genomowego inbredu oraz kontrolowanie zmian w czasie.
 
W celu realizacji projektu Centrum Genetyczne otrzyma całą bazę genotypów buhajów europejskich, będącą własnością Eurogenomics.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"