Anwil rozbudowuje segment nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2020,11:45 Aktualizacja: 28-10-2020,11:52
A A A

W spółce Anwil z Grupy Orlen postępują prace przy budowie trzeciej linii do produkcji nawozów. Nowym elementem jest komin gazów resztkowych. Ukończenie rozbudowy zdolności produkcyjnych planowane jest na 2022 r.

"Na terenie budowy trzeciej linii nawozowej w ramach realizacji Projektu Rozbudowy Zdolności Produkcyjnych Nawozów w Anwil pojawił się kolejny duży element, stanowiący część powstającej infrastruktury. To wysoki na 84 metry, biało-czerwony komin gazów resztkowych" - oznajmiła spółka.

Potato Poland, Dzień Ziemniaka w Lubkowie, Anwil, Grupa Orlen

Anwil partnerem ważnego wydarzenia dla rolników

W miniony weekend odbyła się jedna z najważniejszych specjalistycznych imprez sektora rolno-spożywczego - Dni Ziemniaka. Tegoroczne targi zlokalizowane były w Lubkowie w woj. dolnośląskim. Partnerem branżowym wydarzenia była firma Anwil,...

Konstrukcja została zmontowana z trzech części i - jak podano - "jest ważnym ogniwem budowanej instalacji".

"Po obsadzeniu w posadach kolumny absorpcyjnej, kluczowego urządzenia w procesie produkcji kwasu azotowego, co nastąpiło w sierpniu tego roku, ważący 66,5 tony komin jest kolejnym dużym gabarytowo elementem, będącym częścią tej samej instalacji" - przekazał Anwil.

Powstająca linia do produkcji nawozów będzie wykorzystywała wiodącą na świecie technologię EnviNOx. "Pozwala na rozkładanie produktów ubocznych powstających przy produkcji kwasu azotowego na azot, tlen i wodę. Dzięki temu roczna emisja gazów cieplarnianych zostanie ograniczona o ok. 3200 ton podtlenku azotu oraz o 1000 ton tlenku azotu" - zaznaczyła spółka.

Na terenie rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów prace trwają na kilku frontach jednocześnie: na linii kwasu azotowego i neutralizacji, na instalacji granulacji, a także infrastruktury pomocniczej.

Według Anwilu, rozbudowa, której ukończenie planowane jest na 2022 r., pozwoli na poszerzenie portfolio o cztery rodzaje nawozów: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli".

Uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej zwiększy zdolności produkcyjne spółki z 966 tys. ton do 1 mln 461 tys. ton rocznie. Zakładany całkowity koszt inwestycji rozbudowy tamtejszych mocy produkcyjnych to ok. 1,3 mld zł. Po zrealizowaniu projektu szacowany zysk operacyjny EBITDA Anwilu może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie.
 

Poleć
Udostępnij