50 lat temu rozpoczęli produkcję amoniaku do wytwarzania nawozów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2022,10:40 Aktualizacja: 09-08-2022,10:46
A A A

Mija 50 lat od uruchomienia w Anwilu we Włocławku produkcji amoniaku służącego m.in. do wytwarzania nawozów azotowych. Przez ten czas wytworzono ponad 16 mln ton tego chemicznego związku.

"Pierwszy sukces produkcyjny świętowano w 1989 r., kiedy pracownicy wytworzyli 5-omilionową tonę amoniaku. Podwojenie tego wyniku nastąpiło w 2006 r. Dzięki prowadzonej optymalizacji i poprawie wydajności procesu produkcyjnego, kolejne 5 mln ton powstało w ciągu 12 lat, czyli w 2018 r. Dziś, po pół wieku wytwarzania amoniaku w Anwilu, wynik produkcji zakładu wynosi ponad 16 mln ton" - podała spółka.

Anwil, produkcja nawozów, Grupa Orlen, Łukasz Grabiński

Anwil uruchomił pracownię badań własności fizycznych nawozów

W Anwilu z Grupy Orlen uruchomiono pracownię badań własności fizycznych nawozów. Jej działalność pozwoli m.in. na bieżące testowanie nowych formuł nawozowych oraz badanie dodatków. Informując o otwarciu pracowni spółka...

Nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego amoniaku czuwa załoga składająca się z ok. 120 osób. Na przestrzeni 5 dekad w całej firmie, a więc i w zakładzie amoniaku, dokonano wielu istotnych usprawnień i modernizacji.

Jedną z ostatnich, w kontekście realizowanej inwestycji, obejmującej zwiększenie mocy produkcyjnych nawozów, jest rozbudowa stacji przygotowania wody DEMI wraz z jednostką wody ultraczystej.

Anwil to podmiot zależny PKN Orlen, w którym koncern ma 100 proc. udziałów. Spółka produkuje nawozy azotowe: saletrę amonową i saletrzak, a także wytwarza tworzywa sztuczne - PCW, w tym suspensyjny polichlorek winylu, którego jest jedynym producentem w Polsce.

Aktualnie Anwil kontynuuje budowę nowej instalacji do produkcji nawozów azotowych, która zwiększy moce wytwórcze o ok. 50 proc., do ponad 1,4 mln ton. Według spółki kompleks ma zostać oddany do użytku z początkiem 2023 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt