Copy LinkXFacebookShare

Zaostrzone kary dla myśliwych?

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad zaostrzeniem kar dla myśliwych, którzy nie wywiązują się z obowiązku odstrzału dzików. Możliwe są także rozwiązania kół łowieckich.

Ministerstwo pracuje jednocześnie nad wprowadzeniem ułatwień w polowaniach. Jednym z nich, jak informuje TVP 1, ma być używanie tłumików, żeby nie płoszyć zwierzyny.

Nowe przepisy i ułatwienia mają być kolejnym krokiem w zwalczaniu wirusa ASF w Polsce po tym, jak przedostał się on do trzech nowych województw.

W zachodniej Polsce wirus afrykańskiego pomoru świń jest obecny wyłącznie w populacji dzików w lasach. Dlatego na granicy woj. lubuskiego i wielkopolskiego szybko zostało postawione ogrodzenie.

Płot ma ograniczać migrację dzików oraz dalsze przenoszenie choroby. Dodatkowe ogrodzenia, jak podaje TVP 1, powstają wokół lasów w okolicy Kłębowa w powiecie wolsztyńskim.

– Budujemy kolejny około 20 kilometrowy odcinek. Około połowy tego odcinka jest już wykonane siatką. Po zakończeniu będziemy je wzmacniali żerdziami – mówił dla TVP 1 Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn.

W tych terenach cały czas trwają poszukiwania padłych dzików. Wszystkie te zwierzęta są na bieżąco badane pod kątem obecności w ich krwi wirusa ASF.

– Sytuacja robi się niebezpieczna. Co prawda mamy 10 padniętych dzików, ale żadnego potwierdzenia czy te dziki są też zakażone ASF-em – mówił dla TVP 1 Jacek Skrobisz, starosta wolsztyński.

Rolnicy z Wielkopolski, szczególnie z terenów na których wirus występuje u dzików, są zaniepokojeni o swoją przyszłość.

– Nie będzie sentymentów gdy zajrzy pomór do mojej chlewni. Wtenczas przyjadą, wytną wszystko i tego się najbardziej boję – mówił dla TVP 1 Ryszard Buda, hodowca trzody chlewnej.

Minister rolnictwa zapowiada, że trwają prace nad specustawą w sprawie polowań na dziki. Jej celem jest zmuszenie myśliwych do jego wykonywania. Zaostrzone mają zostać kary za niewywiązywanie się z obowiązkowych polowań. Myśliwi mają mieć również większe możliwości.

– Wprowadzenie celowników noktowizyjnych żeby strzelać w nocy, wprowadzenie tłumików żeby nie rozpędzać tych zwierzaków do których się strzela. Każdy kto nie wykona odstrzału nie powinien dostać żadnego obwodu, ale również likwidacja kół łowieckich – mówił w TVP 1 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Najbliższe miesiące są najlepszymi do przeprowadzania polowań na dziki z uwagi na brak zieleni w lasach oraz puste pola.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!