Copy LinkXFacebookShare

Unia Europejska odbudowuje eksport wieprzowiny

Eksport wieprzowiny bez podrobów na rynki trzecie w ubiegłym roku spadł do 2,6 mln ton r/r. W ujęciu ilościowym spadek ten wyniósł 9 proc., ale z uwagi na wyższe ceny jego wartość była niższa tylko o 2 proc.
 
Spadek unijnego eksportu w ubiegłym roku wynikał przede wszystkim ze zmniejszenia wywozu do Chin o 34 proc. Jego zwiększenie do USA o 31 proc. oraz na Filipiny o 21 proc. nie było w stanie zrównoważyć tej straty. 
 
Eksport podrobów wieprzowych z UE również został ograniczony o 6 proc. do poziomu 1,3 mln ton. Wynikało to głównie ze zmniejszonego popytu na ten asortyment o 16 proc. ze strony Chin.
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej udział unijnego eksportu wieprzowiny do Chin w 2017 r. w ogólnym eksporcie wyniósł 28 proc., podczas gdy rok wcześniej wskaźnik ten był o 10 proc. wyższy i wynosił 38 proc.
 
Eksporterzy z UE wykazali się dużym sprytem i elastycznością powiększając udziały na rynkach już zdobytych oraz znajdując nowe.
 
W bieżącym roku eksport podrobów wieprzowych na rynek chiński dalej pozostaje na wysokim poziomie i wynosi 53 proc. Asortyment ten stanowi 50 proc. udziału w eksporcie wieprzowiny do Chin oraz 34 proc. w całym eksporcie tego rodzaju mięsa do krajów trzecich.
 

 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!