Reklama
Spożycie wieprzowiny spada, co przekłada się na niższe ceny tuczników
olej_rzepak_cykl_zamkniety_tuczniki_7
Mimo upałów i malejącej podaży żywca wieprzowego w Niemczech w ciągu ostatnich dwóch tygodni jego cena spadła o 5 centów. Foto_Remigiusz Kryszewski
Na rynku Unii Europejskiej odnotowuje się spadek popytu na mięso wieprzowe. W rezultacie niższej konsumpcji ceny żywca wieprzowego obniżyły się.
Wyraźny wzrost cen produktów wieprzowych w sklepach ograniczył konsumpcję i sprzedaż tego rodzaju mięsa. Wywołało to presję na ceny świń ze strony zakładów mięsnych.
W rezultacie na niemieckiej dużej giełdzie, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, w ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny skupu tuczników spadły o 15 eurocentów do poziomu 2,10 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę daje to około 9,37 zł.
Wysokie ceny surowca spowodowały, że konkurencyjność europejskiej wieprzowiny spadła. Doprowadziło to również do ograniczenia eksportu tego rodzaju mięsa z krajów Wspólnoty.
Obecnie wiele państw zmaga się z nadwyżką mocy przetwórczych. Niektóre firmy decydują się na zamkniecie części swoich oddziałów, aby dostosować skalę produkcji do potrzeb rynku.
W Polsce ceny żywca wieprzowego spadły nawet o 60 gr za kg w przeliczeniu na wagę poubojową. Tym samym rolnicy odnotowują gorszą opłacalność produkcji trzody chlewnej. Dotyczy to głównie gospodarstw zajmujących się tuczem świń.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
