Copy LinkXFacebookShare

Brak sukcesów w walce z ASF-em

Afrykański pomór świń jest w Polsce od lutego 2014 roku. Wirus z każdym rokiem sieje spustoszenie w krajowych gospodarstwach trzody chlewnej.

W 2023 roku do początku grudnia w Polsce stwierdzono 30 ognisk ASF u świń czyli o 16 więcej niż w ubiegłym.

– W przypadku trzody chlewnej poszło nam źle, ale mówiąc o dzikach należy stwierdzić, że sytuacja jest zdecydowanie gorsza niż w 2022 roku – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig dodając:

– Już teraz mamy ponad 2500 ognisk, podczas gdy w całym 2022 r. było ich 2113. Widać, że nie radzimy sobie z ograniczeniem szerzenia się tej choroby w populacji dzików

Liczbę ognisk ASF u świń można również rozpatrywać przez pryzmat poprzednich lat, kiedy przekraczała ona 100. Co wpłynęło na ograniczenie ich liczebności?

– Tak istotne obniżenie ich poziomu jest rezultatem wprowadzenia obowiązkowych zasad bioasekuracji w strefach wynikających z unijnych przepisów – zauważa prezes Polpig-u.

Sytuacja z ASF-em bezpośrednio przekłada się na spadek liczby stad utrzymujących świnie w Polsce oraz mały, jak na tegoroczne warunki ekonomiczne hodowli i produkcji świń, wzrost pogłowia tych zwierząt.

– Hodowcy, którzy znajdą się w strefie czerwonej nie ze swojej winy, przez rok otrzymują o minimum 30 groszy niższe stawki za kilogram żywca ponosząc ogromne straty – mówi Aleksander Dargiewicz i dodaje:

– Dlatego zależy nam na tym, żeby obszary objęte ograniczeniami były jak najszybciej znoszone, a z drugiej strony, aby w końcu zaczęły obowiązywać rekompensaty do wartości rynkowej tuczników.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 

Zobacz nas w Google News

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?