Reklama
ASF rozprzestrzeniania się w Belgii
asf_dzik_wirus
Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o wykryciu materiału genetycznego wirusa ASF u dziewięciu dzików. Foto_Remigiusz Kryszewski
Afrykański pomór świń (ASF) w Belgii rozprzestrzenia się ze średnią prędkością 1-2 km na tydzień. Pierwszy przypadek tej choroby potwierdzono we wrześniu 2018 r. na zachód od granicy z Francją i wschód od Luksemburgu.
Nadzór Epidemiologiczny Zdrowia Zwierząt (ESA) opublikował raport na temat rozprzestrzeniania się ASF w Belgii.
Badanie miało na celu, jak podaje portal 3trzy3.pl, oszacowanie szybkości rozprzestrzeniania się choroby od czasu jej wykrycia w Belgii we wrześniu 2018 r. przy użyciu modelu stosowanego wcześniej w przypadku guzowatej choroby skóry bydła, która krążyła na Bałkanach w latach 2015-2016.
Eksperci obliczyli, że wirus ASF od września 2018 r. do stycznia 2019 r. przemieszcza się ze stałą prędkością 1-2 km na tydzień.
Na rozprzestrzenianie się wirusa głównie wpływa zagęszczenie dzików na danym terenie. Ograniczenie ich populacji do poziomu 0,1 osobnika na km kwadratowy, zdaniem fachowców, zmniejsza ryzyko rozwlekania wirusa niemal do zera.
W Belgii średnia prędkość rozprzestrzeniania wirusa wynosiła 1,6 km na tydzień. Według szacunków minimalna prędkość to 0,5 km, a maksymalna 12,7 km na tydzień.
Mapę z przypadkami ASF w Belgii znajdziesz TUTAJ.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
