Copy LinkXFacebookShare

Zakazują hodowli zwierząt na futra, a inni znoszą restrykcje

Sejm Łotwy opowiedział się za wprowadzeniem od 2028 roku zakazu hodowli zwierząt na futra. Wciąż dozwolony będzie handel futrem i pozyskiwanie go w wyniku polowań. Rząd Danii poinformował z kolei o zniesieniu zakazu hodowli norek od 1 stycznia 2023 roku.

Hodowla, której jedynym albo głównym celem jest pozyskiwanie futra, będzie zakazana na Łotwie od 2028 roku. Wcześniej planowano, że zakaz wejdzie w życie już w 2026 roku, ale termin przesunięto, by właściciele hodowli mieli więcej czasu na przebranżowienie się.

Tym samym państwo nie będzie musiało wypłacać im odszkodowań – podkreśla portal LSM. Na Łotwie wciąż jednak dozwolony będzie handel futrem i pozyskiwanie go w wyniku polowań. W kraju działają cztery fermy zwierząt futerkowych, w których hodowane są norki.

Rząd Danii poinformował natomiast o zniesieniu zakazu hodowli norek od 1 stycznia 2023 roku. Z powodu zagrożenia nowymi mutacjami koronawirusa zamknięto wszystkie fermy w kraju, wybijając 15 mln zwierząt futerkowych.

Według Rasmusa Prehna, ministra żywności, rolnictwa oraz rybołówstwa wznowienie hodowli jest możliwe po pozytywnej ocenie władz weterynaryjnych oraz sanitarnych. – Jednocześnie wprowadzimy szereg środków zapobiegających zakażeniom w stadach norek w trosce o zdrowie publiczne – podkreślił polityk.

Do obowiązków hodowców będzie należało m.in. testowanie norek oraz pracujących na fermach osób na Covid-19. Zaostrzone środki higieny to konieczność zmiany ubrań oraz branie prysznica. Wiosną 2023 roku działania mają zostać poddane ocenie.

Decyzja premier Mette Frederiksen z listopada 2020 roku o konieczności wybicia wszystkich norek nie miała podstaw prawnych. Z tego powodu do dymisji podał się ówczesny Mogens Jensen, minister rolnictwa. Opublikowany w czerwcu br. raport parlamentarnej komisji śledczej wykazał, że szefowa rządu "działała nagannie". Państwo hodowcom za poniesione straty wypłaciło odszkodowania.
 



Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!