Copy LinkXFacebookShare

Przełom w sprawie wynagrodzeń lekarzy weterynarii

Wypracowany w ramach współpracy głównego lekarza weterynarii ze środowiskiem branżowym projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń, dostał "zielone światło" ze strony rządowej.

Zaproponowany projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii, środowisko medyków weterynaryjnych uznało za wysoce krzywdzący.

W niektórych przypadkach oznaczałby dla nich wręcz zmniejszenie stawek należnych za pracę. W związku z tym zawiązali już nawet komitet protestacyjny i dali rządzącym czas na rozmowy "ostatniej szansy".

Wygląda jednak na to, że na szczęście wypracowano konsensus. Odbyło się przełomowe – wydaje się – spotkanie Porozumienia Warszawskiego, reprezentującego środowisko lekarzy weterynarii, z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem rolnictwa.

"W trakcie negocjacji wicepremier Kowalczyk zaakceptował ostateczny kształt rozporządzenia zaproponowany przez Porozumienie Warszawskie, wypracowany we współpracy z głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Porozumienie z satysfakcją przyjęło decyzję ministra o uwzględnieniu przedstawionych przez nas propozycji uregulowania zasad sprawowania nadzorów, prowadzenia monitoringu i podwyższenia stawek wynagrodzeń zawartych w projekcie rozporządzenia. Rozporządzenie w nowym kształcie będzie podpisane najpóźniej do 11 sierpnia" – czytamy w komunikacie wydanym przez Komitet Protestacyjny Porozumienia Warszawskiego.

Zrzeszenie zostało też zaproszone przez Henryka Kowalczyka na dalsze rozmowy, które będą dotyczyły regulacji wynagrodzeń w bieżącym roku we wszystkich jednostkach organizacyjnych Inspekcji Weterynaryjnej, nieobjętych ostatnią ich regulacją i nieuwzględnionych w ustawie budżetowej w 2022 roku.
 
"Pragniemy wyrazić podziękowanie Panu wicepremierowi i ministrowi rolnictwa za zrozumienie problemów polskich lekarzy weterynarii i konstruktywne ich rozwiązywanie przy naszym współudziale. Gorące podziękowania należą się również głównemu lekarzowi weterynarii Pawłowi Niemczukowi i pracownikom biura Głównego Inspektoratu Weterynarii, którzy z ogromnym zaangażowaniem opracowywali razem z nami kolejne wersje projektu" – przekazała organizacja.
 



Zobacz nas w Google News

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR