Copy LinkXFacebookShare

Rzekomy pomór drobiu. Wybucha coraz więcej ognisk

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach rzekomego pomoru drobiu (ND) u drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli.

Ogniska ND zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy (PIWet – PIB) w Puławach.

Ognisko ND nr 10/2024 zostało stwierdzone w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Janów w powiecie sokólskim w woj. podlaskim.

Ognisko ND nr 11/2024 zostało stwierdzone w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Suchowola w powiecie sokólskim w woj. podlaskim.

Ogniska ND zostały także potwierdzone w kolejnych niekomercyjnych gospodarstwach u ptaków utrzymywanych w niewoli (captive birds).

Ognisko ND nr 4C/2024 zostało stwierdzone w gminie Nurzec-Stacja w powiecie siemiatycki, w woj. podlaskim.

Ogniskoa ND nr 5C/2024 i 6C/2024 zostały stwierdzone w gminie Janów w powiecie sokólskim w woj. podlaskim.

W związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ognisk.

Procedury obejmują zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji wokół zakładów utrzymujących powyżej 50 ptaków.

Służby ustanowiły też obszary objęte ograniczeniami w promieniu 3 i 10 km wokół ognisk.

Mapę obrazującą ogniska ND u drobiu domowego znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 


 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policja w gospodarstwie. Chodziło o utwardzenie podwórka

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

Bydło rzeźne, ceny, notowania w skupie
Hodowla

Wzrost cen bydła rzeźnego wyhamował